Barcelonan 17-vuotias teinitähti Lamine Yamal kohtaa itseään 23 vuotta vanhemman Cristiano Ronaldon huomenna sunnuntaina, kun Espanja ja Portugali pelaavat Kansojen liigan loppuottelussa.

Ronaldo sanoi lähes 1 300 ammattilaisottelun kokemuksella, että Yamalille tulisi antaa aikaa kehittyä rauhassa.

– Yamalilla sujuu erittäin hyvin, [ja] hän ottaa lahjoistaan kaiken irti. Antakaa nyt pojan kasvaa, älkääkä kasatko liikaa paineita. Ei se [menestys] jää lahjakkuudesta kiinni, Ronaldo totesi lauantain lehdistötilaisuudessa.

Lue lisää: Barcelona-pomo kommentoi Lamine Yamalin vertailuja Lionel Messiin – ”Jokainen sekoaa, kun he katsovat Laminea” (2.6.2025)

Portugalin kapteenilta kysyttiin samalla Yamalin mahdollisuuksista tulla nimetyksi maailman parhaaksi.

– Henkilökohtaiset palkinnot ovat menettäneet vähän [arvokkuuttaan]. En osaa sanoa, kenelle [Ballon d’Or] kuuluisi. Mielestäni pitäisi palkita heidät, jotka erottautuvat joukosta ja voittavat Mestarien liigan.

– Mutta ei siitä ole yksimielisyyttä. En usko henkilökohtaisiin palkintoihin, koska tiedän, mitä kulissien takana tapahtuu. Lamine saattaa voittaa, samoin [Ousmane] Dembélé tai Vitinha, uudet nousevat kyvyt.

– Joka tapauksessa ei henkilökohtaisilla palkinnoilla ole väliä, Ronaldo päätti.