Joan Laporta uskoo FC Barcelonan näyttäneen epäilijöille voitettuaan La Ligan mestaruuden kaudella 2024-2025. Katalonialaisseura varmisti mestaruutensa vierasvoitolla Espanyolista 2-0-lukemin Katalonian derbyssä torstaina.

Mestaruus on Barcelonan toinen kahden vuoden sisään. Puheenjohtaja Laporta oli derbyvoiton jälkeen pukukopissa juhlimassa joukkueen kanssa.

Barcelona voitti ensimmäisellä kaudellaan päävalmentaja Hansi Flickin alaisuudessa myös Copa del Reyn. Mestarien liigassa katalonialaisseura selvisi välieriin saakka.

– Minulla on ollut etuoikeus juhlia pelaajien kanssa. Siellä oli maksimaalinen euforia. Toisensa tuntevat pelaajat, joukkueen musiikki ja kaikki tanssivat aina. He elävät täysillä ilman monimutkaisuuksia. He ovat saaneet Barcan rakastumaan heihin, eikä se ole helppoa, Laporta kehui joukkuetta medialle.

– Me olemme kaikki innostuneita tästä symbioosista. Olemme palauttaneet ilon ja ylpeyden. Valmentaja, joka on johtanut heitä upeasti. Hän on ollut yksi menestyksen avaintekijöistä. Tämä on ollut historiallinen kausi.

– Me olemme voittaneet tämän liigan taistellen kaikkia vastaan. He yrittivät horjuttaa meitä enemmän kuin koskaan aiemmin. He ovat laittaneet tuhansia esteitä tiellemme. Tämä on Culéjen liiga, jotka ovat tukeneet meitä ja luottaneet meihin, että pystymme pitämään järjestelmällisen tasapainon.

Barcelonalla on vielä La Ligassa kaksi ottelua jäljellä. Viimeisillä kierroksilla vastassa on Villarreal ja Athletic Bilbao.

LUE MYÖS!