Barcelonan Raphinha oli lähellä valita toisen maajoukkueen: ”Onneksi passini ei mennyt läpi”
Raphinha oli lähellä valita Italian A-maajoukkueen edustamisen. FC Barcelonan brasilialaistähti kertoi mahdollisuudestaan pelata Azzurien paidassa kesän 2021 EM-kisoissa.
Raphinha, 28, pelasi Valioliigassa Leedsissä, kun Italian maajoukkueen edustajat ottivat häneen yhteyttä suunnitelmana saada laituri mukaan EM-turnaukseen. Kisat päätyivät Italian Euroopan mestaruuteen, kun Englanti kaatui finaalissa rangaistuspotkukilpailussa.
Raphinha olisi voinut valita Italian edustamisen isänsä Rafael Dias Bellolin kautta, jolla on italialaisia sukujuuria. Laiturin debyytti Brasilian paidassa tapahtui myöhemmin samana vuonna lokakuussa 2021.
Raphinhan lähtö kisakoneeseen oli hyvin lähellä, mutta suunnitelma kaatui passiviivästykseen.
– Minun piti mennä EM-kisoihin vuonna 2020. Olin periaatteessa valmis lähtemään. Onneksi passini ei kuitenkaan mennyt läpi, Raphinha kommentoi toimittaja Isabela Pagliarin haastattelussa.
– Italian maajoukkueen edustajat soittelivat silloin minulle. Jorginho myös soitteli silloin minulle. Italian henkilökunnalla oli loistava projekti minulle valmiina. Se kiinnitti todella huomioni.
– Minulla oli samaan aikaan kuitenkin se yhden prosentin toive syvällä sisälläni, että kantaisin Brasilian paitaa joskus. Onneksi Italian passini ei valmistunut ajoissa!
Raphinha siirtyi Barcelonaan Leedsistä kesällä 2022. Laituri on ollut tällä kaudella huippuvireessä tilastoituaan 52 otteluun 31 maalia ja 25 maalisyöttöä kaikki kilpailut mukaan lukien.
LUE MYÖS!
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Väite Espanjasta: José Mourinho neuvottelee nyt paluusta Real Madridiin – tässä ovat valmentajan ehdot
- Barcelona-vahti hylkäsi saamansa tarjouksen
- Thierry Henry: Tämä tekee Lamine Yamalista niin erityisen pelaajan
- Diego Simeone otti kantaa puhuttaneeseen tilanteeseen
- Atlético Madrid joutui pettymään Mestarien liigan välierässä
- Kylian Mbappésta esitettiin kovia syytöksiä – nyt tuli vastaus
- Mbappe ulos? Madrid-fanit tekivät aloitteen
- Marca: Vinícius harkitsee yhä lähtöä Real Madridista – tässä syyt
- The Athletic: Nyt on tulista! Real Madridissa valloillaan täysi kaaos
- Ei Andoni Iraolaa – tässä on Ernesto Valverden seuraaja Bilbaossa
- The Athletic: Nyt on tulista! Real Madridissa valloillaan täysi kaaos
- Mbappe ulos? Madrid-fanit tekivät aloitteen
- Marca: Vinícius harkitsee yhä lähtöä Real Madridista – tässä syyt
- Kylian Mbappésta esitettiin kovia syytöksiä – nyt tuli vastaus
- Atlético Madrid joutui pettymään Mestarien liigan välierässä
- Diego Simeone otti kantaa puhuttaneeseen tilanteeseen
- Saúl putosi nopeasti jalkapallon huipulta: ”25-vuotiaaksi koin olevani kuin Diego Maradona”
- Thierry Henry: Tämä tekee Lamine Yamalista niin erityisen pelaajan
- Lehti: Barcelona pettynyt Alessandro Bastoniin
- Maalitykki haaveilee unelmasiirrosta Barcelonaan – “Kukapa ei haluaisi pelata siellä”

