90+6! Barcelona voitti yhdeksän maalin trillerin Mestarien liigassa
Barcelona voitti tiistaina Benfican vieraskentällä 5-4 Mestarien liigassa.
Peliä oli takana vain pari minuuttia, kun Benfica meni johtoon. Pitkä puolenvaihto avasi Barcelonan puolustuksen ja Álvaro Fernández pääsi keskittämään Vangelis Pavlidisille, joka viimeisteli.
Barça tuli kymmenen minuuttia myöhemmin tasoihin rangaistuspotkusta, joka vihellettiin Alejandro Baldeen kohdistuneesta rikkeestä. Pilkkuvastuun otti Robert Lewandowski, joka upotti kutinsa sisään.
Tasatilanteessa jatkettiin toiset kymmenen minuuttia, kunnes Benfica osui taas. Barcelonan maalivahti Wojciech Szczęsny lähti rangaistusalueeltaan palloa vastaan, mutta lanasi hyökkääjän ja pallon sijasta oman puolustajansa. Pavlidis reagoi tilanteeseen nappaamalla pelivälineen mukaansa ja laittamalla sen tyhjään verkkoon.
Artikkeli jatkuu twiitin alla.
Puolen tunnin kohdalla Pavlidis sai hattutemppunsa täyteen rangaistuspotkusta. Pallo vietiin pilkulle, kun Szczęsny kaatoi Kerem Aktürkoglun, joka oli ohittamassa puolalaistorjujaa.
Barcelona kavensi 64. minuutilla todella erikoisella osumalla. Benfican maalivahti Anatoli Trubin epäonnistui avauksessaan ja pallo lähti matalana kohti Raphinhaa, joka puski pallon rangaistusalueen ulkopuolelta Trubinin selän taakse.
Muutaman minuutin kuluttua pallo oli kuitenkin jälleen Barcelonan maalissa, kun Ronald Araújo ohjasi pelivälineen epäonnisesti omaan verkkoonsa yrittäessään syötönkatkoa.
Lewandowski pääsi 78. minuutilla jälleen heiluttamaan verkkoa rangaistuspotkusta. Pallo vietiin pilkulle, kun Benfican puolustajan katsottiin repineen Lamine Yamalin kumoon.
Vieraiden tasoitus nähtiin 88. minuutilla. Barcelona yllätti Benfican pelaamalla kulmapotkun lyhyenä ja lopuksi Pedri keskitti Eric Garcíalle, joka puski pallon sisään.
Pelattiin jo lisäajan lisäaikaa 96. minuutilla, kun Barcelona ratkaisi pelin hyväkseen. Benfica haki vimmatusti voittomaalia, mutta Barcelona sai purettua pallon ja Raphinha pelattiin hetkessä linjan taakse. Brassitähti luikerteli vetopaikalle ja täräytti pallon etunurkasta sisään.
Draamaa riitti vielä maalin jälkeenkin, sillä erotuomari kävi katsomassa videolta, oliko osumaa edeltänyt rike. Maali pysyi kuitenkin voimassa ja Barcelona sai kolme pistettään. Benfican Arthur Cabral tulistui soittamaan penkillä suutaan siinä määrin, että hän sai vielä punaisen kortin pelin loppuun.
Tuloksen myötä Barcelona etenee varmuudella 16 parhaan joukkoon Mestarien liigassa. Liigavaiheen viimeisessä ottelussaan Barça isännöi ensi viikon keskiviikkona Atalantaa.
Artikkeli jatkuu twiitin alla.
Atlético Madrid
Tiistaina Mestarien liigassa oli vauhdissa myös Atlético Madrid, joka voitti kotikentällään Bayer Leverkusenin 2-1.
Madridilaisten urakka vaikeutui huomattavasti 23. minuutilla, kun Pablo Barrios ajettiin suoralla punaisella kortilla suihkuun hänen taklattua vastustajaa napit edellä pohkeeseen.
Leverkusen meni johtoon hieman ennen taukovihellystä, kun Piero Hincapié puski kuulan verkkoon Nordi Mukielen keskityksestä.
Vajaalla pelannut Atlético tuli tasoihin 52. minuutilla, kun Julián Álvarez taisteli pitkän spurtin päätteeksi vasemman jalkansa vapaaksi ja laukoi pallon sisään.
Ottelua oli noin vartti jäljellä, kun myös Leverkusenilta lensi kaveri pihalle Piero Hincapién otettua toisen keltaisen korttinsa.
Pelattiin jo 90. minuuttia, kun Atlético iski voittomaalinsa. Ángel Correa käännähti puolustuksen keskellä juonikkaasti ja pallo tuli Álvarezille, joka ohitti vielä maalivahti Matěj Kovářin ennen viimeistelyään.
Atlético Madridilla on seitsemän pelin jälkeen 15 pistettä kasassa, ja se kohtaa liigavaiheen viimeisessä ottelussaan Salzburgin vieraissa ensi viikon keskiviikkona. Tiistain tuloksen myötä Atlético on varmuudella mukana ainakin pudotuspelien playoff-kierroksella.
Mestarien liigan sarjataulukko
| # | Joukkue | O | V | T | H | M | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Liverpool FCLIV | 8 | 7 | 0 | 1 | 17-5 | 21 |
| 2 | BarcelonaBAR | 8 | 6 | 1 | 1 | 28-13 | 19 |
| 3 | ArsenalARS | 8 | 6 | 1 | 1 | 16-3 | 19 |
| 4 | Inter MilanoINT | 8 | 6 | 1 | 1 | 11-1 | 19 |
| 5 | Atlético MadridATM | 8 | 6 | 0 | 2 | 20-12 | 18 |
| 6 | LeverkusenLEV | 8 | 5 | 1 | 2 | 15-7 | 16 |
| 7 | LOSC LilleLIL | 8 | 5 | 1 | 2 | 17-10 | 16 |
| 8 | Aston VillaAVL | 8 | 5 | 1 | 2 | 13-6 | 16 |
| 9 | Atalanta BCATA | 8 | 4 | 3 | 1 | 20-6 | 15 |
| 10 | Borussia DortmundBVB | 8 | 5 | 0 | 3 | 22-12 | 15 |
| 11 | Real MadridMAD | 8 | 5 | 0 | 3 | 20-12 | 15 |
| 12 | Bayern MünchenBM | 8 | 5 | 0 | 3 | 20-12 | 15 |
| 13 | AC MilanACM | 8 | 5 | 0 | 3 | 14-11 | 15 |
| 14 | PSV EindhovenEIN | 8 | 4 | 2 | 2 | 16-12 | 14 |
| 15 | Paris Saint-Germain FCPSG | 8 | 4 | 1 | 3 | 14-9 | 13 |
| 16 | Sl BenficaBEN | 8 | 4 | 1 | 3 | 16-12 | 13 |
| 17 | AS Monaco FCASM | 8 | 4 | 1 | 3 | 13-13 | 13 |
| 18 | Stade Brestois 29SBR | 8 | 4 | 1 | 3 | 10-11 | 13 |
| 19 | FeyenoordFEY | 8 | 4 | 1 | 3 | 18-21 | 13 |
| 20 | Juventus TurinJUV | 8 | 3 | 3 | 2 | 9-7 | 12 |
| 21 | Celtic GlasgowCEL | 8 | 3 | 3 | 2 | 13-14 | 12 |
| 22 | Manchester City FCMCI | 8 | 3 | 2 | 3 | 18-14 | 11 |
| 23 | Sporting CPSPO | 8 | 3 | 2 | 3 | 13-12 | 11 |
| 24 | Club BruggeBRU | 8 | 3 | 2 | 3 | 7-11 | 11 |
| 25 | Dinamo ZagrebDZA | 8 | 3 | 2 | 3 | 12-19 | 11 |
| 26 | VfB StuttgartSTU | 8 | 3 | 1 | 4 | 13-17 | 10 |
| 27 | FC Shakhtar DonetskSHA | 8 | 2 | 1 | 5 | 8-16 | 7 |
| 28 | Bologna FCBFC | 8 | 1 | 3 | 4 | 4-9 | 6 |
| 29 | Crvena ZvezdaCRZ | 8 | 2 | 0 | 6 | 13-22 | 6 |
| 30 | SK Sturm GrazSTU | 8 | 2 | 0 | 6 | 5-14 | 6 |
| 31 | AC Sparta PrahaSPA | 8 | 1 | 1 | 6 | 7-21 | 4 |
| 32 | RB LeipzigRBL | 8 | 1 | 0 | 7 | 8-15 | 3 |
| 33 | GironaGIR | 8 | 1 | 0 | 7 | 5-13 | 3 |
| 34 | FC SalzburgSAL | 8 | 1 | 0 | 7 | 5-27 | 3 |
| 35 | SK Slovan BratislavaSLO | 8 | 0 | 0 | 8 | 7-27 | 0 |
| 36 | BSC Young BoysYB | 8 | 0 | 0 | 8 | 3-24 | 0 |
Playoffs Playoff-karsinta
LUE MYÖS
- Sky: Ranskalaistoppari haluaa siirtyä Barcelonaan
- Näin sai alkunsa uutisankka Vinícius Juniorin pieleen menneestä flirttailusta
- Vinícius Júnior ei harjoitellut joukkueen kanssa – mistä on kyse?
- Franco Mastantuono paljasti suosikkipelaajansa Real Madridissa
- José Mourinho totesi viikonlopun kärkikamppailusta: ”Haluaisin, että molemmat häviävät”
- Romano: Tämän takia superlupaus JJ Gabriel valitsee Real Madridin
- Getafe valahti samoille sijoille KuPSin kanssa – esityksestä löytyi silti paljon hyvää
- Islantilaishyökkääjän maalivire ei ehkä riitä – Real Sociedad on nyt tiukassa paikassa eurokentillä
- Serie A:n kuumin maalintekijä kiinnostaa Barcelonaa – pelaajan hinta räjähti
- Vinícius Juniorin tilastoista nousee esille kiusallinen yksityiskohta
- Sky: Ranskalaistoppari haluaa siirtyä Barcelonaan
- José Mourinho totesi viikonlopun kärkikamppailusta: ”Haluaisin, että molemmat häviävät”
- Yksi urheiluhistorian suurimmista legendoista sanoi kyllä Real Madridille
- Romano: Tämän takia superlupaus JJ Gabriel valitsee Real Madridin
- Vinícius Júnior ei harjoitellut joukkueen kanssa – mistä on kyse?
- Franco Mastantuono paljasti suosikkipelaajansa Real Madridissa
- Näin sai alkunsa uutisankka Vinícius Juniorin pieleen menneestä flirttailusta
- Serie A:n kuumin maalintekijä kiinnostaa Barcelonaa – pelaajan hinta räjähti
- Virallista: Barcelona kiinnitti supertähtensä pitkällä jatkosopimuksella
- Vinícius Júniorin huono vire jatkuu – nyt kommentoi Federico Valverde

