Athleticin seurapomo haukkui Barcelonan toiminnan irvokkaaksi – näin Barça-pomo vastasi
Barcelona pudotti Athletic Bilbaon Supercopan välierissä keskiviikkoiltana. Barça voitti pelin Gavin ja Lamine Yamalin maaleilla 2-0.
Ennen ottelua nähtiin jo esinäytös seurojen välillä, kun Athleticin seurapomo Jon Uriarte sanoi suorat sanat Barcelonan toiminnasta.
Barcelona ei saanut vuoden loppuun mennessä rahoja kasaan, jotta se olisi voinut rekisteröidä Dani Olmo ja Pau Víctorin kevätkaudeksi. Katalaaniseura valitti asiasta kuitenkin Espanjan urheilun korkeimmalle neuvostolle ja sai väliaikaisen luvan kaksikon rekisteröintiin siksi aikaa, kun asiaa selvitetään.
Moni La Liga -seura on suhtautunut penseästi Barcelonan toimintaan. Hieman karrikoiden muut katsovat, että Barcelona pyrkii toistuvasti kiertämään sääntöjä ja etsimään säännöistä porsaanreikiä.
– Tätä vuotta on menty jo kahdeksan päivää, ja nyt näemme asioita, joita ei ole nähty koskaan ennen, Uriarte sanoi Movistarille ottelun alla.
– Tämä on ihan irvokasta. Tällaista ei pitäisi tapahtua, eikä tämä ole hyväksi espanjalaiselle jalkapallolle.
Barcelonan riveistä urheilutoimenjohtaja Deco vastasi syytöksiin.
– Kaikilla seuroilla on omat ongelmansa ja kaikkien on syytä keskittyä omiin asioihinsa. Me Barcelonassa yritämme parhaamme. Tässä on nyt kyse oikeudesta. Jos CSD [urheilun korkein neuvosto] on kanssamme samaa mieltä tällä haavaa, sille on syynsä, Deco sanoi Mundo Deportivon mukaan.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Paluu maan pinnalle! Atlético Madridille ansaittu murskatappio
- Lähde: Hansi Flick on pettynyt erityisesti yhteen pelaajaan
- Federico Valverde täräytti suorat sanat Real Madridin kohuista
- Huhut yltyvät: Real Madridilla on edessä kiireinen kesä
- Real Madrid murskavoitolla sarjakärkeen
- Barcelona jyrähti tuomaritoiminnasta – ”Räikeitä virheitä”
- Barcelonasta kajahti kova väite: Hansi Flick raivosi pelaajilleen
- Huoli Kylian Mbappén terveydentilasta kasvoi – tämä on tilanne
- Sanasotaa Barcelonan ja Real Madridin valmentajien välillä – Álvaro Arbeloa iski takaisin
- BBC: Jude Bellinghamin takareisivamma saattaa olla astetta vakavampi