Barcelona lähempänä ongelmansa ratkaisua – iso uutinen myöhään perjantai-iltana
Barcelona on päässyt takaisin palkkakaton rajoihin vahvistettuaan VIP-aitioiden myynnin Camp Noulle seuraavaksi 20 vuodeksi. Myynnin on tarkoitus tuoda seuran kassaan 110 miljoonaa euroa. La Liga tiedotti asiasta myöhään perjantaina, kertoo Sport.
Barcelona lähetti Espanjan median mukaan tiedotteen VIP-myynnistä tuntia ennen vuorokauden vaihtumista. Seura antoi sähköpostilla päivityksen taloustilanteestaan sekä La Ligalle että Espanjan jalkapalloliitolle RFEF:lle.
La Liga on hyväksynyt mediatietojen mukaan Barcelonan 60 miljoonan euron arvoisen ensimmäisen osuuden VIP-myynnistä. Seura on sen ansiosta päässyt takaisin palkkakaton alle.
Barcelonan läpimurrosta huolimatta Dani Olmon ja Pau Victorin rekisteröinnin onnistuminen on vielä epävarmaa. Marcan tietojen mukaan tuore uutinen ei ole aiheuttanut muutoksia tilanteeseen. Sport uutisoi La Ligan kutsuneen RFEF:in asianajajia tutkimaan tilannetta.
Olmo, 26, ja Victor, 23, pelasivat kauden syyspuoliskon väliaikaisilla rekisteröinneillä muiden pelaajien loukkaantumisten myötä. La Liga ilmoitti vuodenvaihteessa, ettei Barcelona onnistunut rekisteröimään viime kesän hankintoja kauden toiselle puoliskolle.
RAC1 on raportoinut Barcelonan päässeen La Ligan vahvistamana yhteisymmärrykseen suullisesta sopimuksesta Olmon ja Victorin rekisteröinneistä.
Olmon ja Victorin rekisteröintien hyväksyminen saattaa tuoda La Ligalle muiden seurojen vihat niskaan, jotka saattavat ryhtyä oikeustoimiin.
LUE MYÖS!
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Paremmasta joukkueesta ei ollut epäselvyyttä, kun Real Madrid kaatui Anfieldilla
- Mediaväite: Barcelonan johto pitää La Liga -tähteä ”helppona ja tuottavana” hankintana
- Nyt Carlo Ancelotti otti kantaa Viníciuksen kohuun
- Barcelonasta hurjaa puhetta: ”Nyt se on löytymässä”
- Lucas Bergströmillä erittäin vaikea liigadebyytti – esiintymisjännitys näkyi suorituksessa
- Barcelona teki tarvittavan ja otti hermo-ottelusta täydet pisteet
- Real Madrid murskavoittoon Valencian kustannuksella
- Uutta tietoa: Barcelona palaamassa Camp Noulle
- Kriisi Real Madridissa? Nyt puhuu Xabi Alonso
- AS: Trent Alexander-Arnold palaamassa pelikentille
- Paremmasta joukkueesta ei ollut epäselvyyttä, kun Real Madrid kaatui Anfieldilla
- Nyt Carlo Ancelotti otti kantaa Viníciuksen kohuun
- Lucas Bergströmillä erittäin vaikea liigadebyytti – esiintymisjännitys näkyi suorituksessa
- Mediaväite: Barcelonan johto pitää La Liga -tähteä ”helppona ja tuottavana” hankintana
- Barcelonasta hurjaa puhetta: ”Nyt se on löytymässä”
- Nyt pamahti paha takaisku Barcelonalle
