Luis De la Fuente puolusti metodejaan Lamine Yamalin loukkaantumisen jälkeen – ”Olenko minä vastuussa siitä?”
Luis De la Fuente puolustaa peluutustaan Espanjan maajoukkueessa. Päävalmentajan mielestä hänen roolinsa ei ole lepuuttaa tähtipelaajiaan.
De la Fuenten pelaajien kuluttaminen nousi esille lauantaina, kun Lamine Yamal loukkasi takareittään Kansojen liigan ottelussa Tanskaa vastaan. Barcelona vahvisti tänään 17-vuotiaan laiturin takareidessä ylirasituksen.
Yamal palasi Barcelonan vahvuuteen lauantain loukkaantumisen jälkeen. Katalonialaisseura odottaa hänen olevan kunnossa sunnuntain La Liga -ottelussa kotona Sevillaa vastaan.
– He joiden pitäisi puolustaa Laminea, ovat sääntöjä ylläpitävät tuomarit. Vastustajat käyttävät kaikki aseensa pysäyttääkseen pelaajat, jotka ovat niin hyviä, kuin Lamine tai muut jalkapallohistorian huiput, De la Fuente kommentoi lehdistötilaisuudessa toimittajille.
– Oletko pelannut itse jalkapalloa? Onko sinua potkaistu? Olenko minä mielestäsi vastuussa siitä, että Laminea on potkittu?
De la Fuenten mukaan pelaajien lepuuttaminen ei ole Espanjan päävalmentajan vastuulla. Hän nosti syyttävän sormensa sen sijaan seurajoukkueiden otteluohjelmaa kohti.
– Olen jo sanonut aiemmin, että maaotteluja on pelaajille kerran kuukaudessa. Pelasimme viime vuonna 17 maaottelua, koska olimme onnekaita. Uskon monien espanjalaisten nauttineen siitä, kun selviydyimme EM-finaaliin. Tänä vuonna tulemme pelaamaan 10 ottelua ja kahden vuoden päästä 27 ottelua.
– Ei tehdä asioista liian vaikeita. Tämä ei ole meidän ongelmamme. Toivon, että se ottelukalenteri korjataan, eikä palloa siirretä meille.
Espanja isännöi Kansojen liigan A-sarjassa Serbiaa tiistai-iltana. La Roja johtaa kolmen kierroksen jälkeen lohkoaan pisteen erolla Tanskaan.
| # | Joukkue | O | V | T | H | M | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Espanja ESP | 6 | 5 | 1 | 0 | 13-4 | 16 |
| 2 | Tanska DEN | 6 | 2 | 2 | 2 | 7-5 | 8 |
| 3 | Serbia SRB | 6 | 1 | 3 | 2 | 3-6 | 6 |
| 4 | Sveitsi SUI | 6 | 0 | 2 | 4 | 6-14 | 2 |
LUE MYÖS!
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Endrick lähtee Real Madridista lainalle
- Óscar Mingueza Valioliiga-jättiläisen kiikarissa
- Hansi Flick myöntää, että Barcelonan tähtivahti pelasti joukkueen
- Joselu otti kantaa Xabi Alonson vaikeuksiin Real Madridissa
- Vinícius sai vihellyskonsertin Real Madridin kannattajilta
- Barcelona voitokas La Ligan kärkikamppailussa – Lamine Yamal iski maalin
- Barcelonan toppari loukkasi polvensa – kuukausiksi sivuun pelikentiltä
- Real Sociedad nimitti uuden päävalmentajan
- Raphinha ei päässyt FIFA:n tähdistökentälliseen – Hansi Flick: ”Naurettavaa”
- Kylian Mbappé lähetti terveiset Cristiano Ronaldolle: ”Uskomatonta”
- Barcelona voitokas La Ligan kärkikamppailussa – Lamine Yamal iski maalin
- Vinícius sai vihellyskonsertin Real Madridin kannattajilta
- Joselu otti kantaa Xabi Alonson vaikeuksiin Real Madridissa
- Raphinha ei päässyt FIFA:n tähdistökentälliseen – Hansi Flick: ”Naurettavaa”
- Kylian Mbappé ylsi Cristiano Ronaldon ennätykseen
- Hansi Flick myöntää, että Barcelonan tähtivahti pelasti joukkueen
- Barcelonan toppari loukkasi polvensa – kuukausiksi sivuun pelikentiltä
- Kylian Mbappé lähetti terveiset Cristiano Ronaldolle: ”Uskomatonta”
- Copa del Reyssä nähtiin Barcelonan lähihistorian seuraennätys!
- Kylian Mbappé neuvottelee tärkeästä sopimuksesta