Thibaut Courtois kieltäytyy pelaamasta Belgian joukkueessa nykyisen valmentajan alaisuudessa
Real Madridin maalivahti Thibaut Courtois sanoo, että hän ei pelaa Belgian paidassa niin kauan kuin Domenico Tedesco jatkaa maajoukkueen päävalmentajana.
Courtois, 32, kärsi viime kaudella kahdesta polvivammasta, eikä häntä valittu Belgian EM-kisajoukkueeseen, vaikka hän torjui Madridin Mestarien liigan finaalin voittoon.
Belgialaisvahti riitaantui julkisesti Tedescon kanssa vuonna 2023 lähdettyään maajoukkueleiriltä ennen EM-karsintaottelua. Riita johtui lehtitietojen mukaan siitä, että Courtois’ta ei valittu Belgian uudeksi kapteeniksi Eden Hazardin lopetettua uransa.
Tedescon mukaan Courtois lähti leiriltä äkillisesti sen jälkeen, kun hän ei tuntenut itseään kunnioitetuksi joukkueessa, mutta Courtois kiisti Tedescon väitteet ja sanoi lähteneensä leiriltä polvivaivan vuoksi.
– Valitettavasti valmentajan kanssa tapahtuneiden tapahtumien jälkeen ja paljon pohdittuani olen päättänyt, etten palaa Belgian maajoukkueeseen hänen alaisuudessan, kommentoi Courtois sosiaalisessa mediassa.
– Tässä asiassa otan oman osuuteni vastuusta. Tulevaisuutta ajatellen luottamukseni puute häntä kohtaan ei kuitenkaan edistäisi tarvittavan ilmapiirin ylläpitämistä.
– [Belgian] jalkapalloliitto, jonka kanssa olen käynyt useita keskusteluja, hyväksyy kantani ja syyt, jotka johtivat minut tähän tuskalliseen mutta johdonmukaiseen päätökseen. Pahoittelen sitä, että joudun mahdollisesti tuottamaan pettymyksen joillekin kannattajille, mutta olen vakuuttunut siitä, että tämä on Belgian kannalta paras toimintatapa, sillä se päättää keskustelun ja antaa joukkueelle mahdollisuuden keskittyä tavoitteidensa tavoitteluun.
LUE MYÖS
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- MD: Lisätietoja Atlético-ikonin tulevaisuudesta
- Athletic: Real Madridiin on tyrkyllä Cristiano Ronaldon poika
- Huuhkajien puolustaja harjoittelukulttuurista Espanjanssa: ”Pitää olla satapinnaisessa kunnossa”
- Huomasitko? Real Madridilla oli viikonloppuna neljä kapteenia
- Real Madridilla nolo tilanne – joukkueen ex-työntekijältä karu paljastus Kylian Mbappén skandaalin tultua julki
- Jürgen Kloppilta tulinen vastaus Real Madridia koskeviin huhuihin – jätti silti portin auki
- Tässä on Sevillan uusi päävalmentaja
- Uskomaton väite: Real Madridilta kaikkien aikojen munaus Kylian Mbappén diagnoosissa
- Barcelona-faneille ilouutisia: puolustaja kiusoittelee siirrosta Instagramissa
- Kommentti: Unohtakaa vertaukset Cristiano Ronaldoon – Kylian Mbappé on tämän sukupolven Zlatan
- Lamine Yamal naljaili maalivahdille Espanjan maajoukkueleirillä
- Barcelona marssi jälleen Mestarien liigaan
- Athletic: Real Madridiin on tyrkyllä Cristiano Ronaldon poika
- Huuhkajien puolustaja harjoittelukulttuurista Espanjanssa: ”Pitää olla satapinnaisessa kunnossa”
- Barcelona-faneille ilouutisia: puolustaja kiusoittelee siirrosta Instagramissa
- MD: Lisätietoja Atlético-ikonin tulevaisuudesta
- Real Madridilla nolo tilanne – joukkueen ex-työntekijältä karu paljastus Kylian Mbappén skandaalin tultua julki
- ESPN: Antoine Griezmannin siirrolle sinetti
- Kommentti: Unohtakaa vertaukset Cristiano Ronaldoon – Kylian Mbappé on tämän sukupolven Zlatan
- ”Se olisi siistiä” – norjalaistaituri tarjoaa palveluksiaan Barcelonalle



