Las Palmasin yllätyshankinta sai haastavan tehtävän: ”En usko, että olen vielä sillä tasolla!”

Las Palmas teki tänä kesänä yllättävän pelaajahankinnan, kun se nappasi riveihinsä Skotlannin maajoukkuehyökkääjän Oli McBurnien.
McBurnie, 28, oli viettänyt koko uransa Englannin-kentillä nousten amatöörisarjoista Valioliigaan. Hänen sopimuksensa Sheffield Unitedissa päättyivät viime kauteen, ja Kanaria kutsui. Nyt skottihyökkääjää odottavat pelit Real Madridia ja Barcelonaa vastaan.
Daily Mailin haastattelussa McBurnie kertoi, että vaikeinta uudessa ympäristössä on ollut pysytellä hiljaa pukuhuoneessa. Hän on tottunut olemaan joukkueen äänekkäimpiä pelaajia, mutta vieraan kielen kanssa se ei ole yhtä helppoa.
– Opiskelin hieman espanjaa koulussa, mutten ikinä ottanut sitä päättökokeeseen.
– Duolingon sovelluksesta on ollut iso apu [kielen opetteluun], olen harjoitellut sitä hulluna. Minulla on nyt opettaja, joten käymme henkilökohtaisesti asioita läpi. Se on vaikeaa, mutta haluan todella oppia.
Toistaiseksi McBurnielle tulkataan asiat harjoituksissa ja peleissä. Hän on kiitollinen siitä, että uudet joukkuekaverit ovat ottaneet hänet hyvin vastaan.
– On vaikeaa, kun ei hallitse kieltä täysin. Olen äänekäs kaveri, joten se on varsin haastavaa.
– Osa jätkistä puhuu todella hyvin englantia ja muutkin yrittävät, vaikka eivät osaa. Se on todella mukavaa ja saa minut tuntemaan oloni tervetulleeksi. Mutta en halua, että he joutuvat tekemään niin. Haluan keskustella heidän kanssa espanjaksi.
– Uskon, että siitä on apua jalkapallossa, kun pystyn näyttämään persoonallisuuteni myös kentän ulkopuolella.
McBurnien onneksi hän ei tuskaile kielimuurin kanssa yksin. Tänä kesänä Las Palmasiin siirtyi myös hänen maajoukkuekaverinsa Scott McKenna.
– Minun aksenttini kuulostaa paljon normaalimmalta sen jälkeen, kun Scott tuli tänne!
– On hassua, että joskus valmentaja pyytää minua tulkkaamaan Scottille… En usko, että olen vielä sillä tasolla! Ymmärrän paljon enemmän kuin osaan puhua. Kun kuulen keskusteluja, tiedän yleensä, mistä aiheesta he puhuvat, mutta minun on parannettava vastaamista. Hyvä tästä tulee.
LUE MYÖS
’
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Gavi kärsii edelleen polvikivuista – leikkausta ei ole poissuljettu
- Atléticolle lisää lunta tupaan – avainpelaaja kuukaudeksi sivuun pelikentiltä
- Virallista: Athletic sai sittenkin huippusiirron maaliin – maajoukkuetoppari palaa La Ligaan
- Mestarien liigan finaali pelataan Madridissa kesäkuussa 2027
- Barcelona-puolustajan sopimus päättyy ensi kesänä – haluaa tehdä jatkosopimuksen
- La Liga -fani pidätetty rasistisista eleistä – uhkana puolen miljoonan sakot ja vankeustuomio
- Raúl aikoo palata Real Madridiin: ”Sitten, kun sen aika on…”
- Seurapomo kertoi: Näin Antonyn paluu Betisiin toteutui – ”Hänellä on oma vaatemallistonsa”
- Barcelona ei anna Valencian kannattajille pääsylippuja – Valencia teki omat johtopäätöksensä
- Barcan jättänyt toppari kommentoi siirtoaan Saudi-Arabiaan
- Atléticolle lisää lunta tupaan – avainpelaaja kuukaudeksi sivuun pelikentiltä
- Mestarien liigan finaali pelataan Madridissa kesäkuussa 2027
- Virallista: Athletic sai sittenkin huippusiirron maaliin – maajoukkuetoppari palaa La Ligaan
- Gavi kärsii edelleen polvikivuista – leikkausta ei ole poissuljettu
- Raúl aikoo palata Real Madridiin: ”Sitten, kun sen aika on…”
- Barcelona-puolustajan sopimus päättyy ensi kesänä – haluaa tehdä jatkosopimuksen
- La Liga -fani pidätetty rasistisista eleistä – uhkana puolen miljoonan sakot ja vankeustuomio
- Barcelonan valmennus vahvistuu nimekkäällä paluumuuttajalla
- Karmea takaisku – Nico Williams loukkaantui, vammasta lisätietoja
- Päätös tehty – Barcelona pelaa kotiottelunsa vain 6000 katsojaa vetävällä stadionilla