Real Madrid on vahvistanut, että sen kapteeni Nacho jättää seuran tänä kesänä.

Konkaripuolustaja on edustanut Los Blancosia yhtäjaksoisesti kymmenvuotiaasta asti ja esiintynyt seuran ykkösmiehistössä kaikkiaan 364 kertaa.

Nacho, 34, on voittanut Madridin kanssa muun muassa neljä La Ligan, kaksi Copa del Reyn ja kuusi Mestarien liigan mestaruutta. Viime kaudeksi hän nousi valkopaitojen viralliseksi kapteeniksi Karim Benzeman lähdettyä seurasta.

– Siitä lähtien, kun hän saapui akatemiaamme lapsena, Nacho on aina ollut esimerkki kehittymisestä kaikille, ja hän on saanut kaikkien madridistojen kiintymyksen, tunnustuksen ja ihailun. Real Madrid on ja tulee aina olemaan hänen kotinsa, kommentoi seuran puheenjohtaja Florentino Pérez.

Lehtitietojen mukaan Nacho on solmimassa kahden vuoden sopimuksen Saudi-Arabian liigassa pelaavan Al-Qadsiahin kanssa. Parhaillaan hän on edustamassa Espanjaa miesten EM-kisoissa.

Linkki twiittiin.

LUE MYÖS