Michel on asettanut yhdeksän pisteen tavoitteen Gironan unelman täyttymiseen. Tämä pistemäärä riittäisi matemaattisesti varmistamaan seuran historian ensimmäisen Mestarien liiga -paikkansa.

Lauantain 4-1-kotivoitto Cádizista sinetöi, että Girona tulee pelaamaan ensi kaudella europelejä.

– Tänään on päivä, kun juhlimme seuran viime vuosien projektia. Nämä pelaajat ovat tehneet historiaa ja heillä on lupa juhlia sitä. Me haluamme kuitenkin mennä yhden askeleen korkeammalle. Meillä on hyvä etumatka ja haluamme hyödyntää sen, Michel kommentoi lauantain ottelun jälkeen Marcan mukaan.

– Olemme yhdeksällä pisteellä varmuudella Mestarien liiga -joukkue. Tärkeintä on käsitellä asiat peli kerrallaan. Me voimme voittaa minkä tahansa ottelun, mutta kuka tahansa voi voittaa myös meidät, jos emme anna 100 prosenttista suoritusta.

Girona on La Ligan sarjataulukossa 32 pelatun ottelun jälkeen kolmantena 10 pistettä viidentenä majailevaa Athletic Bilbaoa edellä.

LUE MYÖS!