Xavi kyseenalaisti Barcelonan asenteen ja huuteli pilkun perään: ”Teidän mielestänne minä etsin tekosyitä”
Barcelonan vaikeat viikot jatkuivat lauantaina, kun joukkue jäi Rayo Vallecanon vieraana 1-1-tasapeliin.
Unai López vei avausjaksolla isännät johtoon Vallecasissa, mutta Barcelona tuli toisella puoliskolla tasoihin Florian Lejeunen omalla maalilla.
Barcelona on voittanut viidestä edellisestä pelistään vain kaksi, ja La Ligan hallitsevaa mestaria on kritisoitu heikoista esityksistä myös voitollisissa peleissään.
Lauantain tulos jätti Barcelonan (31p) neljänneksi, tasapisteisiin kolmantena majailevan Atlético Madridin kanssa, joka on pelannut ottelun vähemmän. Piikkipaikan Girona (34) ja toisena oleva Real Madrid (32) pelaavat 14. kierroksen ottelunsa sunnuntaina ja maanantaina, joten kärkikaksikko saattaa karata Blaugranalta entistä enemmän.
Barcelonan päävalmentaja Xavi sanoi pelin jälkeen, että hänen joukkueensa kärsii asenneongelmasta.
– Meidän on voitettava nämä pelit, jos haluamme voittaa tämän liigan. Jos me haluamme voittaa mestaruuksia, meidän on muutettava mentaliteettimme. Meidän on oltava itsekriittisiä. Mestaruudet voitetaan ottamalla tuloksia tällaisilta kentiltä. Meidän on herättävä ja kehityttävä, sanoi Xavi Athleticin mukaan.
– Toisella puoliajalla mentaliteettimme oli parempi, mutta silloin oli jo hieman myöhäistä. Sitä asennetta tarvitaan ensimmäisestä minuutista lähtien.
– Me voitimme La Ligan ja Supercopan, mikä on alitajuisesti vaikuttanut meihin [negatiivisesti], emmekä voi hyväksyä sitä.
Xavin mielestä myös huonolla tuurilla oli roolinsa lauantain ottelussa. Barça-luotsin mukaan hänen joukkueelleen olisi pitänyt viheltää viime hetkellä pilkku Raphinhaan kohdistuneesta rikkeestä.
– Teidän mielestänne minä etsin tekosyitä, mutta se oli selkeä pilkku.
– Meillä ei ole yhtään tuuria tällaisissa päätöksissä, ja monet tilanteet menevät meitä vastaan.
– Me pudotimme pisteitä, koska emme pelanneet hyvin ensimmäisellä jaksolla. Mutta jos minulta kysytään, meille olisi kuulunut pilkku.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Robert Lewandowskin penkitys sai selityksensä
- Real Madridin sunnuntai-illan valopilkkuna 19-vuotias debytantti
- Galatasaray haluaa Real Madridin ikääntyvän tähden tammikuussa
- Real Sociedadin päävalmentajalle potkut
- Rodrigo de Paul jättää Atlético Madridin
- Barcelona nujersi ja nollasi Osasunan
- Tämä sai Hansi Flickin ihastumaan Marcus Rashfordiin
- La Ligassa valmentajapotkut lähellä: Tappio saattoi katkaista kamelin selän
- Merkittävä tulos La Ligan perjantain ottelussa
- Atlético Madridin tähti otti kantaa Barcelona-huhuihin
- Galatasaray haluaa Real Madridin ikääntyvän tähden tammikuussa
- Rodrigo de Paul jättää Atlético Madridin
- Tämä sai Hansi Flickin ihastumaan Marcus Rashfordiin
- Real Sociedadin päävalmentajalle potkut
- La Ligassa valmentajapotkut lähellä: Tappio saattoi katkaista kamelin selän
- Atlético Madridin tähti otti kantaa Barcelona-huhuihin
- Barcelona nujersi ja nollasi Osasunan
- Sport: Barcelonan Gavi ollut pitkään sivussa pelikentiltä – lisätietoja paluuaikataulusta
- Gareth Bale paljasti mielipiteensä madridilaismediasta: ”Loukkaannuin siitä”
- Väite: Thiago Alcântara kieltäytyi päävalmentajan paikasta
