Real Madrid on antanut potkut edustusjoukkueen lääkäritiimin pomona toimineelle Niko Mihićille, kertoo Marca.

Mihić ehti työskennellä Real Madridissa lääkäritiimin esimiehenä reilun kuuden vuoden ajan.

Marcan mukaan potkut johtuvat siitä, miten seuran kesähankinta Arda Güler on toistuvasti loukkaantunut uudelleen. Gülerin lihasvamma on uusiutunut jo monta kertaa, eikä seuran mielestä Mihićin ratkaisut ole edesauttaneet pelaajan kuntoutumista.

Lehti kertoo Gülerin saapuneen Real Madridiin loukkaantuneena, mutta lihasvammaa ei aluksi hoidettu asiaan kuuluvalla tavalla. Güler matkusti loukkaantumisestaan huolimatta edustusjoukkueen kanssa Yhdysvaltoihin harjoitusleirille, mutta joukkue lähetti pelaajan sittemmin takaisin Madridiin kuntoutumaan.

Marcan mukaan Real Madrid on kärsinyt viime vuosina etenkin siitä, miten loukkaantumisista kuntoutuvien pelaajien vammat uusiutuvat kerta toisensa jälkeen. Seurajohto kokee Mihićin kantavan vastuun siitä.

Lehti kertoo kroatialaislääkärin olleen hyvää pataa varsinkin maanmiehensä Luka Modrićin kanssa.