Mateu Alemany jättää Barcelonan syyskuun alussa.

Barcelona tiedotti Alemanyn ratkaisusta keskiviikkona.

Urheilutoimenjohtaja työskentelee kesän siirtoikkunan ajan Barcelonassa, jonka jälkeen hän vaihtaa maisemaa. Alemanyn oli jo määrä jättää Barcelona keväällä, kun hän sai hyvin rahakkaan tarjouksen Aston Villasta. Barcelona ehti tuolloin tiedottaa Alemanyn poistuvan seurasta, mutta lopulta urheilutoimenjohtaja jäikin Barcelonaan.

Aston Villa palkkasi sittemmin Sevilla-legenda Monchin uudeksi urheilutoimenjohtajakseen.

Barcelonan puheenjohtaja Joan Laporta palkkasi Alemanyn seuran urheilutoimenjohtajaksi välittömästi, kun hänet valittiin seuran johtoon. Alemany on tehnyt Barcelonassa loistavaa työtä kahden ja puolen vuoden aikana. Barcelona olisi halunnut pitää kiinni Alemanysta.

Barcelona tiedotti samalla Decon nousevan Alemanyn korvaajaksi urheilutoimenjohtajan paikalle. Deco on työskennellyt seurassa kesästä lähtien.