Barcelonan jättävät seuralegendat hyvästelivät Camp Noun: ”Kukaan ei ota minulta pois tätä ylpeyttä”
Barcelona pelasi kauden viimeisen kotiottelunsa sunnuntaina voitettuaan Mallorcan 3-0. Lue lisää täältä.
Jordi Alba ja Sergio Busquets pelasivat viimeisen kotiottelunsa Barcelonan paidassa. Kaksikko jättää Barcelonan kuluvan kauden jälkeen.
Barcelonan kapteeni Busquets kiitti kannattajia täpötäydellä Camp Noulla. Stadion suljetaan sunnuntai-iltana remontin vuoksi. Camp Noun on määrä valmistua noin 1-2 vuoden sisällä. Barcelona pelaa ensi kauden kotiottelunsa Montjuïcilla muutaman kilometrin päässä Camp Nousta.
– Haluan kiittää kaikkia nykyisiä pelaajia ja heitä, jotka ovat olleet tällä matkalla mukana näinä vuosina. Kiitän valmentajiani, staffia ja seuran työntekijöitä, jotka ovat aina auttaneet minua. Ja tietenkin kiitän kannattajia. Minulle on ollut kunnia pelata täällä. Pikkupojasta lähtien unelmoin pelaavani täällä. Menin nuorempana katsomaan vierasotteluita ja finaaleja.
– Kukaan ei ota minulta pois tätä ylpeyttä, jota tunnen maailman parasta seuraa kohtaan. Olen Barcelonan jäsen ja kannattaja. Palaan tulevaisuudessa, mutta nyt pikkupojan unelma on täyttynyt ja onnistuin vielä parantamaankin sitä.
– Olemme maailman paras seura, jolla on paras staffi, parhaat pelaajat, kannattajat ja pian ansaitsemamme stadionkin. Nyt lähden täältä, mutta kyse ei ole hyvästeistä. Olen varma, että näemme tulevaisuudessa.
Alba jäi tällä kaudella pienempään rooliin. Laitapuolustaja sai silti luonnollisesti suuret kunnianosoitukset kannattajilta.
– Haluan kiittää teitä kaikkia kannattajia siitä, miten olette ottaneet minut huomioon kaduilla ja Camp Noulla. Olen rehellisen ylpeä siitä. Tämä on ollut ammattimaisesta näkökulmasta elämäni paras päivä. Tällä kaudella en ole ollut niin suuressa roolissa, mutta en ole tuntenut itseäni vähemmän tärkeäksi. Olen yrittänyt auttaa kaikkia. Joukkuetovereita, staffia, aivan kaikkea. Olen todella ylpeä.
LUE MYÖS:
- João Cancelo on yhtä tehokas kuin Dani Alves
- Raphinha ohitti Lionel Messin maalitilastossa
- Katso: La Liga -ottelu jouduttiin perumaan rankkasateiden vuoksi – vesi täytti pelaajatunnelin
- Barcelona pelaa parasta alkukauttaan 111 vuoteen
- Mestarivalmentaja jatkaa Espanjan peräsimessä – allekirjoittaa pitkän jatkosopimuksen
- Lähde: Julián Álvarez suunnittelee antavansa potkut agentilleen
- Barcelonan ykkösvahdille tragikoominen loukkaantuminen murskavoitossa
- Vinícius Júnior pahoitteli: ”En voi missata näin montaa paikkaa”
- José Mourinho Elche-ottelun jälkeen: ”Ongelmat ovat nähtävissä”
- 90+1! Real Madridin viimeistely takkuili jälleen – Carlos Espí pelasti joukkueen tiistai-illan trillerissä
- Diego Simeone: Ballon d’Or ei kuulu Lamine Yamalille tai Kylian Mbappélle – eikä muillekaan ennakkosuosikeille
- Barcelonan ykkösvahdille tragikoominen loukkaantuminen murskavoitossa
- José Mourinho Elche-ottelun jälkeen: ”Ongelmat ovat nähtävissä”
- Barcelona tapasi miehen, jolta voi odottaa seuraavaksi kovia peliliikkeitä
- Lähde: Julián Álvarez suunnittelee antavansa potkut agentilleen
- Tämä asia sai Rodrin valitsemaan Barcelonan
- Barcelona pelaa parasta alkukauttaan 111 vuoteen
- Vinícius Júnior pahoitteli: ”En voi missata näin montaa paikkaa”
- Tämä Barcelona-tähti yllätti Rodrin täysin – “Aivan uskomaton”
- Mestarivalmentaja jatkaa Espanjan peräsimessä – allekirjoittaa pitkän jatkosopimuksen