Viníciusta solvannut fani jäi kiinni – Valencia jakamassa elinikäisiä porttikieltoja
Valencia kertoo tiedotteessaan, että poliisi on tunnistanut seuran kannattajan, joka solvasi rasistisesti Real Madridin laitahyökkääjää Vinícius Junioria.
Joukkueiden välinen sarjaottelu keskeytettiin sunnuntaina minuuteiksi, kun Vinícius, 22, tunnisti Mestallan kotikannattajien keskuudesta katsojan, joka oli solvannut häntä rasistisesti.
Valencia kertoo, että se tekee viranomaisten kanssa yhteistyötä varmistaakseen muiden mahdollisten rikoksentekijöiden henkilöllisyyden.
– Siitä hetkestä lähtien, kun valitettavat tapahtumat tapahtuivat, seura on analysoinut kaiken saatavilla olevan kuvamateriaalin ja työskennellyt viranomaisten kanssa mahdollisimman nopeasti selvittääkseen, mitä tapahtui, jotta voimme toimia nopeasti ja päättäväisesti, kommentoi Valencia.
– Valencia on aloittanut kurinpitomenettelyn, ja seura tulee soveltamaan mahdollisimman ankaria kurinpitotoimia, mukaan lukien elinikäistä stadionkieltoa asiaan osallistuneita kannattajia vastaan, ja tekee tiivistä yhteistyötä viranomaisten kanssa.
– Seura tuomitsee jyrkästi tämäntyyppisen käytöksen, jolla ei ole sijaa jalkapallossa ja yhteiskunnassa eikä se vastaa Valencia ja kannattajiemme arvoja.
Artikkeli jatkuu twiitin alla.
Sosiaalisessa mediassa on pyörinyt klippi, jossa eräs Valencian kannattaja näytti tekevän apinaeleitä Viníciuksen suuntaan. Lisäksi liikkeellä on useita videoita, joissa Valencian kannattajat pilkkaavat brassitähteä laululla, jonka sanoitukset on kyseenalaistettu.
Ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa eräs toimittaja sanoi Madridin päävalmentajalle Carlo Ancelottille, että kannattajien lauluissa kuului sana ”tonto” (suom. typerä), eikä ”mono” (apina). Italialaisvalmentaja piti väitettä naurettavana.
Aiemmin Valencia tuomitsi Ancelottin kommentit koskien sunnuntain tapahtumia. Seura tuohtui siitä, kuinka Ancelotti sanoi, että ”koko stadion” syyllistyi Viníciuksen solvaamiseen.
– Seura tuomitsee kaikenlaiset rasistiset loukkaukset ja pyrkii tunnistamaan henkilöt, joiden väitetään tehneen eleen tai teon, mutta kaikkien Valencian kannattajien kutsuminen rasisteiksi on järjetöntä, eikä seura voi vaieta, sanoi Valencian konsernijohtaja ja tiedotusvastaava Javier Solís.
Valencia-pomo tuomitsi myös Viníciuksen yleisölle tekemän eleen, jolla hän viestitti, että joukkue saattaa pudota La Ligasta. Vinícius nosti kaksi sormea pystyyn ja viittoi kädellään alas.
– Se vaikutti minusta epämiellyttävältä. Pelaaja ei voi osoittaa stadionilla eleitä, joiden mukaan joukkue putoaa Segundaan, ja jäädä tuomitsematta.
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tämä sai Hansi Flickin ihastumaan Marcus Rashfordiin
- La Ligassa valmentajapotkut lähellä: Tappio saattoi katkaista kamelin selän
- Merkittävä tulos La Ligan perjantain ottelussa
- Atlético Madridin tähti otti kantaa Barcelona-huhuihin
- Sport: Barcelonan Gavi ollut pitkään sivussa pelikentiltä – lisätietoja paluuaikataulusta
- Betisin loistovire eurokentillä jatkui
- Väite: Thiago Alcântara kieltäytyi päävalmentajan paikasta
- Real Madridin pelaajat ilmaisivat tukensa Xabi Alonsolle
- Neljälle Real Madridin pelaajalle jaettiin pelikieltoja
- Gareth Bale paljasti mielipiteensä madridilaismediasta: ”Loukkaannuin siitä”
- Atlético Madridin tähti otti kantaa Barcelona-huhuihin
- Merkittävä tulos La Ligan perjantain ottelussa
- Väite: Thiago Alcântara kieltäytyi päävalmentajan paikasta
- Neljälle Real Madridin pelaajalle jaettiin pelikieltoja
- Sport: Barcelonan Gavi ollut pitkään sivussa pelikentiltä – lisätietoja paluuaikataulusta
- Thierry Henryltä suorat sanat Xabi Alonson tilanteesta: ”Minusta se on naurettavaa”
- Näin Xabi Alonso reagoi Real Madridin kannattajien vihellyskonserttiin
- Real Madridin pelaajat ilmaisivat tukensa Xabi Alonsolle
- Gareth Bale paljasti mielipiteensä madridilaismediasta: ”Loukkaannuin siitä”
- Betisin loistovire eurokentillä jatkui