Mateu Alemany on sittenkin jäämässä Barcelonaan. Alemany kertoi ratkaisustaan Barcelona-pomo Joan Laportalle keskiviikkoaamuna.

Barcelona oli jo tiedottanut aiemmin toukokuussa Alemanyn jättävän seuran kesällä. Alemany sai rahakkaan tarjouksen Aston Villalta ja ilmoitti Barcelonan seurajohdolle aikovansa siirtyä Englantiin. Lopulta Alemany muutti mielensä ja jää sittenkin Kataloniaan.

Mundo Deportivon mukaan Alemany suostui jäämään Barcelonaan vain sillä ehdolla, ettei hänen palkkaansa nosteta tai sopimusta pidennetä. Alemany ei halua ihmisten ajattelevan, että hän käytti Aston Villan kiinnostusta hyväkseen nostaakseen palkkaansa Barcelonassa.

Alemanyn sopimus Barcelonan kanssa kattaa vielä ensi kauden.

Jalkapallojohtaja on tehnyt Barcelonassa hienoa työtä. Kehuttu seurapomo on työskennellyt Barcelonassa kahden vuoden ajan. Laporta nimesi Alemanyn Barcelonan jalkapallojohtajaksi, kun hänet valittiin seuran puheenjohtajaksi keväällä 2021.

LUE MYÖS