35-vuotias seuralegenda johdatti Sevillan taas UEL-finaaliin – toivoo jatkosopimusta: ”En tarvitse lisävuosia vain sen takia, että…”
Ivan Rakiticia voi kuvailla Sevillan seuralegendaksi.
Rakitic on noussut kaikessa hiljaisuudessa Sevillan seurahistorian eniten otteluita pelanneeksi ulkomaalaispelaajaksi. Rakitic on pelannut Sevillan paidassa 292 ottelua.
35-vuotiaan keskikenttäpelaajan sopimus Sevillan kanssa kattaa vielä ensi kauden. Rakitic lukeutuu edelleen joukkueen luottopelaajiin. Kroatialainen on pelannut kuluvalla kaudella yli 3000 minuuttia.
Marca haastatteli Rakiticia, joka kertoi avoimesti halustaan jatkaa Sevillassa. Sevilla ei ole tiettävästi vielä tarjonnut jatkosopimusta Rakiticille. Rakitic ei tosin halua jäädä seuraan, jos hän ei koe Sevillan olevan samaa mieltä jatkon suhteen.
– Tärkeintä on se, että jatkosopimus palvelisi molempia osapuolia. Uskon, ettei seurajohdon pidä olla järin fiksuja tietääkseen sen, mitä haluaisin. On selvää, että haluan jatkaa. Toivottavasti voisin jäädä tänne vielä muutamaksi vuodeksi, mutta vain, jos seura on tyytyväinen minuun. En tarvitse lisävuosia vain sen takia, kuka olen tai jos lemmikkini haluaa jäädä Sevillaan, Rakitic nauroi.
– Näet, että voit olla tärkeä joukkueelle ja tuoda jotain ekstraa. Ei ole parempaa paikkaa kuin Sevilla. Kuljemme aina käsi kädessä seuran kanssa ja toivottavasti voin tehdä jatkosopimuksen.
Rakitic oli johdattamassa torstaina Sevillaa Eurooppa-liigan finaaliin. Sevilla kukisti välierissä Juventuksen yhteismaalein 3-2. Sevilla kohtaa finaalissa AS Roman.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- MD: PSG kiinnostunut hankkimaan Real Madridin supertähden
- Real-pomo latasi rajuja syytöksiä Barcelonasta – näin Hansi Flick kommentoi
- Florentino Pérez: En tehnyt virhettä palkatessani Xabi Alonson
- Uskomaton nousu – La Ligan suurseura nappasi valtavan vierasvoiton
- Romano: Robert Lewandowskin Barcelona-ura tulossa päätökseen
- Bayern-pomo: Hansi Flick tulee johdattamaan Barcelonan Mestarien liigan voittoon
- CM: Juventus-hyökkääjä on pian vapaa agentti – haluaa siirtyä Barcelonaan
- SER: Xabi Alonso kokee tehneensä virheen hyväksyessään Real Madridin tarjouksen
- Florentino Pérez lähti hyökkäykseen Barcelonaa vastaan – katalonialaiset ryhtyivät toimenpiteisiin
- Real Madridin puheenjohtaja julisti uudet vaalit – sitä seurasi erikoinen lehdistötilaisuus
- SER: Xabi Alonso kokee tehneensä virheen hyväksyessään Real Madridin tarjouksen
- CM: Juventus-hyökkääjä on pian vapaa agentti – haluaa siirtyä Barcelonaan
- Uskomaton nousu – La Ligan suurseura nappasi valtavan vierasvoiton
- Romano: Robert Lewandowskin Barcelona-ura tulossa päätökseen
- Bayern-pomo: Hansi Flick tulee johdattamaan Barcelonan Mestarien liigan voittoon
- BBC: José Mourinhosta tulee Real Madridin päävalmentaja
- José Mourinho palaa Real Madridiin – seuraikoni ei ilahtunut uutisesta
- Real Madridin legenda on ostamassa Sevilla FC:tä
- Florentino Pérez lähti hyökkäykseen Barcelonaa vastaan – katalonialaiset ryhtyivät toimenpiteisiin
- Cope: Nyt tuli päätös – Dani Carvajal ei kuulu Espanjan MM-kisajoukkueeseen