Barcelonan jalkapallojohtaja Mateu Alemany jättää seuran kesä-heinäkuun vaihteessa.

Barcelona tiedotti asiasta aiemmin tällä viikolla. Alemanyn on määrä siirtyä Aston Villan organisaatioon. Alemany sai Aston Villasta hyvin rahakkaan tarjouksen.

On hyvin mahdollista, ettei Alemany ole ainoa henkilö, joka jättää pestinsä Barcelonan seurajohdossa. Myös seuran urheilutoimenjohtajana työskentelevän Jordi Cruijffin kerrotaan miettivän tulevaisuuttaan.

Marcan mukaan päävalmentaja Xavi painostaa seurajohtoa tekemään jatkosopimuksen Cruijffin kanssa. Xavi haluaa Cruijffin jatkavan tehtävässään hinnalla millä hyvänsä. Xavi oli hyvin tyytyväinen Alemanyn ja Cruijffin työpanokseen, eikä suinkaan halua, että molemmat jättäisivät seuran varsinkaan samana kesänä.

Marca kertoo, ettei Barcelonan seurajohto ole toistaiseksi tehnyt Cruijffille jatkosopimustarjousta.

Cruijff on työskennellyt Barcelonan urheilutoimenjohtajana viime kesästä lähtien.

LUE MYÖS