Unai Emery näki Valioliigassa paremman mahdollisuuden edetä kuin La Ligassa
Aston Villan päävalmentaja Unai Emery sanoo, että hän jätti Espanjan taakseen, koska tarvitsi uuden ammatillisen haasteen.
Emery, 51, lähti yllättäen viime syksynä Villarrealin peräsimestä ja siirtyi Villaan, joka maksoi hänestä kuuden miljoonan euron siirtokorvauksen.
– Englantilainen jalkapallo on aina ollut minulle ammattilaisena hyvin houkutteleva ympäristö. Olin tyytyväinen Villarrealissa, ja koin, että siellä oli kilpailukykyinen ympäristö, mutta sain mahdollisuuden palata Valioliigaan, ja se merkitsi minulle uutta sysäystä ammatillisesti – se oli uusi haaste ja uusi projekti, kommentoi Emery AS:n haastattelussa.
– Halusin kehittää itseäni, saavuttaa uusia rajoja, mutta tehdä sen Espanjan ulkopuolella, koska Espanjassa olin saavuttanut tavoitteitani. Villa-projekti on prosessi, jonka olemme vasta nyt aloittamassa. Se on hanke, jota meidän on rakennettava ja varmistettava, että seuraavien kolmen tai neljän vuoden aikana olemme rakentaneet terveen ja vankan joukkueen.
Artikkeli jatkuu twiitin alla.
Emery ymmärtää, että hänen äkillinen lähtönsä aiheutti närää Espanjassa, mutta hän näki tilaisuuden päästä eteenpäin ja tarttui siihen.
– Se on täysin luonnollista. Meidän kaikkien on joskus etsittävä haasteita. Minulla on ollut onni olla kolmessa espanjalaisessa huippuseurassa: Valenciassa, Sevillassa ja Villarrealissa. Siitä olen tietysti hyvin kiitollinen, mutta seuraava askel Espanjassa olisi valmentaa Atléticoa, Madridia tai Barçaa… Mutta sen rajan läpäisemiseen liittyy paljon vaikeuksia.
– Valioliiga on antanut minulle mahdollisuuden jatkaa kasvuani. Sevilla, Villarreal ja Valencia tekivät sen tietysti myös, mutta täällä olen kohdannut uusia haasteita. Eikä pidä unohtaa, että Valioliiga houkuttelee eniten sijoittajia, maailman parhaita managereita ja pelaajia.
Emery kokee, että hänen on pitänyt urallaan poistua aina välillä Espanjasta, jotta hän voisi kehittyä valmentajana.
– Olen kasvanut paljon La Ligassa ja ihailen suuresti Espanjan liigaa, mutta tiettyjen tilanteiden vuoksi minun oli lähdettävä töihin Moskovaan ja sitten Pariisiin. Aloin ottaa hieman etäisyyttä Espanjaan. Mutta nuo kokemukset auttoivat minua pääsemään seuraavalle tasolle, uusiin rajoihin.
– Seuraavana oli Valioliiga Arsenalin kanssa. Valioliiga on aina ollut houkutteleva sarja. Se on jalkapallon synnyinpaikka, ja siellä on aito tunne kaikesta, mikä tätä urheilua ympäröi: kannattajat, intohimo, jolla he elävät pelissä mukana, jokainen kaupunki suojelee joukkuettaan, kannattajat ovat uskomattoman uskollisia.
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Real Madridin pelaajan polvi leikattu – vuodeksi sivuun pelikentiltä
- Real Madridin päävalmentaja tyrmää puheet Manchester Cityn nöyristelystä
- Lamine Yamal rikkoo tänään taas yhden ennätyksen
- La Ligan puheenjohtaja paljastaa: paitsioihin tulossa suuri muutos
- ESPN: Real Madrid kiinnostunut Mauricio Pochettinosta
- Real Madridille lisää lunta tupaan – luottopuolustaja sivuun City-pelistä
- Joan Laporta jyrähtää takaisin: ”Xavi haluaa sotkea asioita”
- Xavi latasi hätkähdyttävän väitteen Barcelonasta – seurassa on salainen vallankäyttäjä
- Xavi paljasti karun totuuden kulisseista: Tämä mies esti Lionel Messin paluun Barcelonaan
- Villarreal lähellä Mestarien liigan paikkaa – Valenciassa loppuhetkien draamaa
- Xavi paljasti karun totuuden kulisseista: Tämä mies esti Lionel Messin paluun Barcelonaan
- Xavi latasi hätkähdyttävän väitteen Barcelonasta – seurassa on salainen vallankäyttäjä
- Real Madridille lisää lunta tupaan – luottopuolustaja sivuun City-pelistä
- ESPN: Real Madrid kiinnostunut Mauricio Pochettinosta
- Joan Laporta jyrähtää takaisin: ”Xavi haluaa sotkea asioita”
- La Ligan puheenjohtaja paljastaa: paitsioihin tulossa suuri muutos
- AS: Merkittävä Real Madridin siirtohuhu ei pidä paikkaansa
- Atlético-pomolta päivitys Antoine Griezmannin siirtohuhuista
- Trent Alexander-Arnoldille murskakritiikki
- Villarreal lähellä Mestarien liigan paikkaa – Valenciassa loppuhetkien draamaa
