Barcelonan talvihankinta lähtee ensi kaudeksi lainalle
Barcelona on päättänyt lähettää laitapuolustajansa Julián Araujon ensi kaudeksi lainalle, kertoo Diario Sport.
Araujon, 21, oli määrä siirtyä Barcelonaan tammikuun siirtoikkunassa, mutta kauppaa koskevat asiakirjat toimitettiin teknisen vian takia liian myöhässä.
Siirto saatiin lopulta maaliin helmikuun puolivälissä, mutta meksikolaispakkia ei kyetty enää rekisteröimään joukkueeseen. Araujon oli tarkoitus aloittaa Barcelonan kakkosjoukkueessa ja nousta kohti ykkösmiehistöä.
Oikean laitapakin tontti on ollut Barcelonalle pitkään ongelmallinen pelipaikka, mutta Araujo ei ainakaan heti ole tarjoamassa ratkaisua siihen pulmaan.
Diario Sportin mukaan Araujolla on ollut vaikeuksia sopeutua Barcelonan pelifilosofiaan, eikä pelamaattomuus ole ainakaan auttanut asiaa.
Barcelona tiedostaa, että Araujon on päästävä ensi kaudeksi pelaamaan eurooppalaista seurajalkapalloa isossa roolissa, mutta Blaugranassa siihen ei näillä näkymin ole mahdollisuutta.
LUE MYÖS:
- Barcelona on se tyyppi, joka vertaa Gabriel Jesusia Luis Suáreziin
- Lamine Yamal Kylian Mbappésta: ”Olemme kilpakumppaneita, mutta…”
- Real Madrid -tähdelle iso uutinen – palaa maajoukkueeseen yli vuoden tauon jälkeen
- Kylian Mbappé Barcelonan vahvasta vireestä: ”Kausi on vasta alussa”
- Pelaako Julián Álvarez Madridin derbyssä? Näin seurapomo kommentoi
- Diario AS: Kylian Mbappé jättihaastattelussa – ylisti José Mourinhoa
- Tähän ei kukaan muu pystynyt: Jonathan David jää historiankirjoihin
- Barcelonan avainpelaaja loukkaantui – tilanteessa on hopeareunus
- João Cancelo on yhtä tehokas kuin Dani Alves
- Raphinha ohitti Lionel Messin maalitilastossa