Barcelona jättää pian Camp Noun – puheenjohtaja kertoi väliaikaisen kotistadionin katsojakapasiteetin
Barcelona pelaa ensi kauden evakossa Camp Noulta. Camp Nou menee suureen remonttiin.
Barcelona pelaa kotiottelunsa Montjuïcilla noin seitsemän kilometrin päässä Camp Nousta.
Barcelonan puheenjohtaja Joan Laporta puhui ensi kauden Montjuïc-projektista lehdistölle torstaina. Laportan mukaan Barcelona kykenee ottamaan ensi kaudella kotiotteluihinsa noin 49 000 katsojaa, eli puolet Camp Noun katsojakapasiteetista. Camp Nou on Euroopan suurin jalkapallostadion.
– Meillä on edessämme neuvotteluja muun muassa turvallisuudesta sisäänkäynnillä, stadionilla ja uloskäynnillä. Meidän on päätettävä liukuportaiden määrä stadionilla. Pääsylippujen osalta meidän on päätettävä oikea tapa. Varmasti luvassa on numeroimattomia kausikortteja. Meillä on oma ryhmä työskentelemässä näiden asioiden kanssa. Olemme onnistuneet saamaan Montjuïcille 49 000 katsojan kapasiteetin.
Montjuïc on Barcelonan paikallisvastustaja Espanyolin entinen kotistadion. Espanyol pelasi Montjuïcilla vuodet 1997-2009.
LUE MYÖS:
- Tyly kuitti – Kylian Mbappé uhmasi José Mourinhon ohjetta
- Anthony Gordonille sataa kehuja: ”Päässyt uudelle tasolle”
- Alavésin suomalaistoppari Ville Koski loukkaantui
- Marca: Luottopelaaja jäämässä Atléticoon – allekirjoittaa pian jatkosopimuksen
- Barcelonan Jules Koundé otti kantaa pieneen rooliinsa: ”Ei minulla ole mitään loukkaantumista”
- Lamine Yamalille estotonta ylistystä – La Roja mielettömässä putkessa
- Supervaihtomies iski Espanjalle jälleen
- Romano: Barcelona solmimassa kolme merkittävää jatkosopimusta
- Bild: Real Madrid kiinnostunut Englannin maajoukkuepelaajasta
- Marca: Atlético tekemässä jatkosopimuksen ykköstopparinsa kanssa – herätti Arsenalin kiinnostuksen
- Bild: Real Madrid kiinnostunut Englannin maajoukkuepelaajasta
- Sergio Ramos löytyi yllättävästä paikasta
- Supervaihtomies iski Espanjalle jälleen
- Romano: Barcelona solmimassa kolme merkittävää jatkosopimusta
- Espanjan uusi hyökkääjä löytyi pikahälytyksellä Real Madridista
- Barcelona-hankinta on saamassa ensimmäisen avauspaikkansa
- Lamine Yamalille estotonta ylistystä – La Roja mielettömässä putkessa
- Marca: Atlético tekemässä jatkosopimuksen ykköstopparinsa kanssa – herätti Arsenalin kiinnostuksen
- AS: Kehuja saanut nuori puolustaja on tekemässä debyytin Real Madridissa
- Luka Modrić toivoo lapsestaan isompaa Real Madrid -legendaa kuin itse on