Sevillan syyskausi oli kerrassaan valtava epäonnistuminen.

Sevilla on 18. sijalla, eli putoamisviivan alapuolella. 14 ottelusta tuloksena on vain kaksi voittoa. Lisäksi seura jäi kolmanneksi Mestarien liigan lohkossaan, eli helmi-maaliskuussa edessä on Eurooppa-liigan pudotuspelit.

Marcan mukaan Sevillan urheilutoimenjohtaja Monchi on reagoinut seuran surkeaan syyskauteen. Monchi on nimittäin ilmoittanut Papu Gómezille, Marcos Acuñalle ja Adnan Januzaj’lle, ettei kolmikon palveluksia tarvita enää tammikuussa. Jokaisen on siten löydettävä itselleen uusi seura. Gómez ja Acuña ovat parhaillaan mukana Argentiinan MM-kisajoukkueessa.

Sevillan päävalmentaja Jorge Sampaoli on näyttänyt Monchin ratkaisulle vihreää valoa ja ymmärtää seuran tilanteen. Sampaoli olisi pitänyt Gómezin ja Acuñan joukkueessaan, mutta tiedostaa, että seuran on tehtävä suuria muutoksia tammikuun siirtoikkunassa ja luotsi on valmis päästämään maanmiehensä muihin maisemiin.