Brassilegenda Kaká muistelee Real Madridia kaikesta huolimatta lämmöllä: ”Saattaa kuulostaa oudolta, mutta…”
Brasilialaislegenda Kaká sanoo, että hän ei muistele Real Madridia negatiivisesti, vaikka hänen uransa Espanjassa ei lähtenytkään kunnolla lentoon.
Kaká, 40, pelasi Madridissa vuosina 2009-2013 siirryttyään seuraan AC Milanista lähes 70 miljoonalla eurolla.
Hän voitti vuoden 2007 Ballon d’Orin, mutta Los Blancosissa nähtiin vain harvoin sitä Kakáa, joka valittiin maailman parhaaksi pelaajaksi vain pari vuotta ennen siirtoaan Espanjaan.
Lopulta Kaká putosi Madridin nokkimisjärjestyksessä Mesut Özilin ja kumppanien taakse, mutta hän ei kanna kaunaa Espanjan suurseuralle, päävalmentaja José Mourinholle tai puheenjohtaja Florentino Pérezille.
– Saattaa kuulostaa oudolta, mutta pidin siitä päivästä, kun vahvistettiin, että olen lähdössä, Kaká kertoi Marcan haastattelussa.
– Puhuin Florentinon kanssa, ja hän kertoi minulle, että he näkivät minut suurena ammattilaisena, joka oli tehnyt kaikkensa saavuttaakseen suuria asioita Madridissa. Mutta loukkaantumiset ja vähäiset minuutit eivät sallineet sitä.
– Se oli suuri helpotus, koska tunsin, että seuran ovet olivat auki. Siksi ette koskaan kuule minun puhuvan pahaa Madridista tai José Mourinhosta. Itse asiassa halasimme Florentinon kanssa toisiamme, kun tapasin hänet Mestarien liigan finaalissa Pariisissa tänä vuonna.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kohuvideo leviää – Real-faneilta törkyhuutoja ennen Bayern-ottelua
- Atléticon pomo tulistui toimittajalle siirtohuhusta: ”Voitko taata, että olet elossa vuoden lopussa?”
- Barcelonan keskikenttämies veti johtopäätöksen: kuuntelee nyt muiden seurojen tarjouksia
- Álvaro Arbeloa tyytymätön Bayern-ottelun tuomaritoimintaan: ”En voi käsittää”
- Real-tähdet ylistivät Manuel Neueria tappion jälkeen – ”Kohtasimme legendan”
- Tuomarikomitea: Barcelonan ja Atléticon välisessä ottelussa tehtiin selvä tuomarivirhe
- Álvaro Arbeloa kertoi miksi Real Madrid hävisi Bayernille
- Real Madrid ajautui ahtaalle Mestarien liigassa
- Tyhmyydestä rangaistaan? Fifa harkitsee sanktiota Espanjalle
- João Cancelolta vahva vihje jatkostaan: ”Tiedän, mitä haluan ensi kaudelta”
- AS: Real Madrid -fanit aloittivat karun lähtölaskennan Kylian Mbappélle
- Bayern-legendalta kovaa tekstiä Vinícius Júniorista: ”Hän vain itkee ja valittaa”
- Real Madrid ajautui ahtaalle Mestarien liigassa
- Tyhmyydestä rangaistaan? Fifa harkitsee sanktiota Espanjalle
- Vinícius avautui nyt Xabi Alonsosta: ”Emme olleet samalla sivulla”
- Väite Kataloniasta: Barcelona haluaa tämän pelaajan ensi kaudeksi
- Álvaro Arbeloa kertoi miksi Real Madrid hävisi Bayernille
- Manchester Cityn supertähti jättää seuran – Sky: Barcelona perässä
- Barcelona yrittää hankkia kaksi tähtipelaajaa – aikoo ensin myydä nämä kaksi
- Karut luvut ennen puolivälieräparia – Real Madrid on müncheniläisten kryptoniittia