Kotiin palanneen kokemusta turha väheksyä: ”Täysi Camp Nou lauloi nimeäni”

Hollantilaishyökkääjä Luuk de Jongin seikkailut La Ligassa ovat ohi, hänen palattuaan virallisesti viime viikolla PSV Eindhoveniin.
Kotimaansa ja Espanjan jalkapallon lisäksi lajin huippua Saksassa ja Englannissa kokenut ja edustanut 31-vuotias siirtyi Sevillaan kesällä 2019, ja pelasi kauden 2021-2022 lainalla Barcelonassa.
38 A-maaottelun pelaajan mieleen visiitti Espanjassa jää positiivisena muistona.
– Olen ollut Barcelonan pelaaja, ja yhdessä vaiheessa täysi Camp Nou lauloi nimeäni. Sevillan kanssa voitimme Eurooppa-liigan, jonka loppuottelua olin ratkaisemassa kahdella maalillani. Voin siis katsoa taaksepäin ylpeydellä.
Sevilla maksoi De Graafschapin kasvatista PSV:lle kolme vuotta sitten 13 ja puoli miljoonaa euroa. Paluusta hollantilaisseura pulitti kolme miljoonaa. Jatkaminen Barcelonassa ei pelaajan omassa mielessä olisi ollut poissuljettu mahdollisuus.
– Kauden jälkeen kysyin Jordi Cruyffilta, mikä on tilanne. Seurajohto viestitti, että työskentelee useiden pelaajasopimusten kanssa, enkä minä kuulu prioriteetteihin. Ymmärsin sen hyvin.
– Kuka tietää, ehkä terveessä Barcelonassa olisin voinut jatkaa vielä kauden. Olisin toki senkin mahdollisuuden läsnäollessa saattanut valita paluun Eindhoveniin, de Jong sanoi hollantilaislehti Die Gederlanderille.
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 000:een eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
- Real Madridin Eduardo Camavinga joutui poistamaan suositun kuvansa sponsorikiistan takia
- Ansu Fati loukkaantui lainapestillään – Barcelona pelkää pitkää poissaoloa
- Tuomariasiantuntija: Antonio Rüdigerin olisi pitänyt saada punainen kortti Napolia vastaan
- ”Helvetinmoinen pelaaja” – Getafen valmentaja luuli Mason Greenwoodin hankintaa vitsiksi
- Carlo Ancelotti otti kantaa Jude Bellinghamin ja Zinédine Zidanen vertailuun
- Athletic: Real Madrid tarjoaa pian uutta sopimusta Carlo Ancelottille – on kartoittanut kaiken varalta myös korvaajaehdokkaita
- Memphis Depayn vuosi mennyt täysin penkin alle: ”Ollut mahdotonta tuntea itseään jalkapalloilijaksi”
- Rafael van der Vaart paljasti: Real Madridin joukkue oli takavuosina juhlimassa ennen Clásico-tappiota: ”Siksi hävisimme sen ottelun”
- Real Madrid lohkovoittoon Mestarien liigassa
- Vajaamiehinen Sevilla romahti kahden maalin johtoasemasta – yksi tilanne muutti koko pelin kulun
- Barcelona-pomolta kritiikkiä tuomareille ja medialle: ”Jos tämä olisi tapahtunut Real Madridille…”
- Relevo: Real Madridin pelaajat kummastelivat Carlo Ancelottin kommentteja maalivahdista
- Catalunya Ràdio: Barcelonan seurajohto pettyi Xavin päätöksiin – kyseenalaisti kokoonpanovalintoja
- Vajaamiehinen Sevilla romahti kahden maalin johtoasemasta – yksi tilanne muutti koko pelin kulun
- Real Madrid lohkovoittoon Mestarien liigassa
- Diego Simeone liittyy erittäin harvalukuiseen kerhoon
- Diego Simeonen poika haastaa Real Madridin Bernabéulla – ei odota lämmintä vastaanottoa
- Espanjan päävalmentaja ei suostu ottamaan vastuuta Gavin polvivammasta: ”Barcelona ei pyytänyt!”
- Tähtilaituri ratkaisi Barcelonalle tärkeän voiton Mestarien liigassa – lohkossa tiukka tilanne
- Marca: Atléticon kapteeni Koke pettyi pahasti saamaansa jatkosopimustarjoukseen