La Liga -seura pyytää maalitykistään 70 miljoonaa euroa – ”Joukkueessa on monta tärkeää palasta”
Real Madridin kasvatti Raúl de Tomás on ollut La Liga -kauden suuria onnistujia. Espanyolin hyökkääjä on tehnyt tällä kaudella peräti 17 maalia, jääden maalitilastossa vain Karim Benzeman ja Iago Aspasin taakse. Viniciuksen maalimäärä on niin ikään 17. Sarjan päätöskierroksella 27-vuotias De Tomás ei pelaa varoitustilin täytyttyä.
Ymmärrettävästi De Tomásia kohtaan on herännyt runsaasti kiinnostusta suuremmissakin seuroissa. Valioliigaseuroista ainakin Arsenalin arvellaan seuraavan tarkasti Espanjan maajoukkuemiehen liikkeitä, ja La Ligasta tiettävästi Atlético Madrid haluaisi kärkimiehen riveihinsä.
De Tomásin sopimuksessa on tiettävästi 75 miljoonan euron ulosostopykälä. Espanyol ei ole kategorisesti kiistänyt, etteikö se voisi hyökkääjäänsä myydä, mutta ei kuitenkaan kovin paljon klausuulia halvemmalla. Hintapyyntöön otti julkisesti kantaa Esport 3:n ohjelmassa 21 puhunut Espanyolin toimitusjohtaja Mao Ye.
– Hän (De Tomás) on tärkeä palanen, mutta joukkueessa on monta tärkeää palasta. Heidät on huomioitava ja heistä on pidettävä huolta, Ye kommentoi.
– Ajatuksemme on, että De Tomás tekee jatkossakin paljon maaleja Espanyolille. 70 miljoonaa olisi hyvä summa, jotta voisimme jatkaa joukkueen rakentamista. Pöydällä ei kuitenkaan ole vielä mitään.
Espanyol etsii myös uutta valmentajaa Vicente Morenon seuraajaksi. Ykkösvaihtoehto on Diego Martínez, mutta hänelle on paljon kysyntää, sillä muun muassa Valencian ja Sevillan kaltaiset seurat ovat Martínezista kiinnostuneita. Myös José Bordalás ja Javi Gracia on mainittu mahdollisina Espanyolin valmentajina.
– Onneksi La Ligassa on paljon hyviä valmentajia. Meidän täytyy katsoa sitä jalkapallomallia, jollaista haluamme seuran projektiin.
Lähde: Sport
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Hansi Flick vaatii Marc-André ter Stegeniltä ratkaisua
- Xabi Alonson ex-pomo tylytti Real Madridia
- Robert Lewandowskin penkitys sai selityksensä
- Real Madridin sunnuntai-illan valopilkkuna 19-vuotias debytantti
- Galatasaray haluaa Real Madridin ikääntyvän tähden tammikuussa
- Real Sociedadin päävalmentajalle potkut
- Rodrigo de Paul jättää Atlético Madridin
- Barcelona nujersi ja nollasi Osasunan
- Tämä sai Hansi Flickin ihastumaan Marcus Rashfordiin
- La Ligassa valmentajapotkut lähellä: Tappio saattoi katkaista kamelin selän
- Galatasaray haluaa Real Madridin ikääntyvän tähden tammikuussa
- Real Madridin sunnuntai-illan valopilkkuna 19-vuotias debytantti
- Tämä sai Hansi Flickin ihastumaan Marcus Rashfordiin
- Rodrigo de Paul jättää Atlético Madridin
- Robert Lewandowskin penkitys sai selityksensä
- Real Sociedadin päävalmentajalle potkut
- La Ligassa valmentajapotkut lähellä: Tappio saattoi katkaista kamelin selän
- Barcelona nujersi ja nollasi Osasunan
- Atlético Madridin tähti otti kantaa Barcelona-huhuihin
- Sport: Barcelonan Gavi ollut pitkään sivussa pelikentiltä – lisätietoja paluuaikataulusta