Vicente Moreno on saanut potkut Espanyolin päävalmentajan paikalta. Espanyol tiedotti asiasta perjantaina.

Morenon sopimus Espanyolin kanssa olisi kattanut vielä ensi kauden. Espanjalaismedian mukaan Espanyolin oli annettava Morenolle potkut ennen kuluvan kauden päättymistä, jotta seuran ei tarvitsisi maksaa valmentajan ensi kauden palkkaa kokonaisuudessaan. Sen vuoksi potkut annettiin kaksi kierrosta ennen kauden päätöstä.

Espanyolin kausi on sujunut varsin hyvin. Sarjanousija on sarjataulukossa 13. sijalla ja onnistui siten kauden ainoassa tavoitteessaan, eli sarjapaikan säilyttämisessä.

Moreno saapui Espanyolin peräsimeen viime kaudeksi ja nosti seuran välittömästi takaisin La Ligaan. Urheilullisesti Morenon pesti sujui hienosti, mutta valmentajalla oli tiettävästi erimielisyyksiä niin seurajohdon, pelaajien kuin kannattajienkin kanssa, joten seurajohto päätti antaa hänelle potkut.

RCD Espanyol de Barcelona

@RCDEspanyol
COMUNICAT OFICIAL | Reestructuració de l'Àrea Esportiva.