Xavi väittää: Barcelonan entistä huippuvalmentajaa ei arvosteta tarpeeksi – ”Olen ottanut häneltä monta asiaa itselleni”
Galatasaray isännöi Barcelonaa torstai-iltana Eurooppa-liigan neljännesvälierien toisessa osassa. Otteluparin avausosa päättyi viime viikon torstaina maalittomaan tasapeliin Camp Noulla.
Barcelonan päävalmentaja Xavi käväisi keskiviikkona lehdistötilaisuudessa Istanbulissa. Xavilta kysyttiin, miten valmentajan työ on muuttunut vuosien saatossa.
– Muun muassa Louis van Gaalin tapauksessa voin sanoa, että häntä arvostetaan liian vähän Barcelonan seurayhteisössä. Hän teki täällä loistavaa työtä. Olen yrittänyt ottaa häneltä monia asioita itselleni. Hän teki todella paljon töitä, oli käytännössä pakkomielteinen ja samalla hyvä esimerkki modernista valmentajasta. Nykyään me valmentajat tukeudumme todella paljon teknologiaan.
Otteluparin avausosan maaliton tasapeli ei tyydytä Barcelonaa. Xavi totesi jo ennen avausosaa, että siitä on saatava hyvä tulos, jotta Turkkiin voisi lähteä astetta rauhallisemmin mielin. Nyt niin ei käynyt.
– Pidän tästä tilanteesta. Tykkään kilpailla. Olen voittaja. Avausosan tulos ei ollut ideaali. Olemme samassa tilanteessa kuin Napoli-otteluparissa avausosan jälkeen ja silloin pelasimme todella hyvän toisen ottelun. Europelit ovat tällaisia. Et saa mitään ilmaiseksi.
Galatasarayn ja Barcelonan välinen ottelu käynnistyy torstaina klo 19.45.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Atlético Madrid ja Barcelona tarjoilivat uskomattoman trillerin – taas ulosajo
- MTV:n asiantuntijalta tyrmäys tuomarille ja Atléticon pelaajalle: ”Peura ajovaloissa, ja puolustajakin tyhmä”
- Espanjalainen huippuvalmentaja vapautui markkinoille – paluu La Ligaan?
- Uefalta tyly ilmoitus Barcelonalle
- Lamine Yamalilta terävä piikki Diego Simeonelle: ”Toivon, että hän tekee minulle palveluksen”
- Atlético pelaa tällä viikolla kauden kaksi suurinta otteluaan – Koke: ”Emme mieti viikonlopun finaalia…”
- Lamine Yamalilta kovat sanat omista idoleista
- Hansi Flick tuomareista ennen kohtalon ottelua: ”Toivottavasti päätökset suosivat meitä”
- Hansi Flick valitti UEFAlle Metropolitanon nurmesta
- Lamine Yamal puski kivun läpi viikonloppuna
- AS: Seuralegenda palaamassa Real Madridiin
- Lamine Yamalilta kovat sanat omista idoleista
- Kylian Mbappé on nyt todellisessa vaarassa menettää maalikuninkuutensa
- Athletic: Hyökkääjä jättämässä Real Madridin kesällä
- Lamine Yamal puski kivun läpi viikonloppuna
- Nyt meni tunteisiin: toimittaja toivoi, että Atlético Madridin kaudelta sammutettaisiin valot
- Hansi Flick valitti UEFAlle Metropolitanon nurmesta
- Lamine Yamalilta terävä piikki Diego Simeonelle: ”Toivon, että hän tekee minulle palveluksen”
- Barcelonalle lisää päänvaivaa – Ansu Fatin tilanteesta uutta tietoa
- AS: Barcelona kolumbialaistopparin perässä