Palaako Juan Mata La Ligaan? – Neuvottelut käynnissä

Juan Matan sopimus Manchester Unitedin kanssa päättyy kuluvan kauden jälkeen.
Osapuolten ei ole määrä allekirjoittaa jatkosopimusta ja 33-vuotias Mata jättää seuran siten ilmaiseksi.
Mata on jäänyt kuluvalla kaudella täysin olemattomalle vastuulle Manchester Unitedissa, eikä ole pelannut minuuttiakaan Valioliigassa.
SER:n mukaan Real Sociedadin puheenjohtaja Jokin Aperribay tapasi torstaina Matan isän, joka toimii poikansa agenttina.
Real Sociedad on kiinnostunut Matasta ja haluaa hänet joukkueeseensa ensi kaudeksi, jos Adnan Januzaj ei allekirjoita jatkosopimusta. Januzaj’n ja Real Sociedadin väliset jatkosopimusneuvottelut ovat parhaillaan umpikujassa.
Mata saattaa siten palata La Ligaan 11 vuoden tauon jälkeen. Pallotaituri siirtyi Valenciasta Chelseaan kesällä 2011. Mata on Espanjan A-maajoukkueen entinen pelaaja. Edellisestä maaottelusta on kulunut yli viisi vuotta.
Katso MM-kiekon kaikki pelit ilmaiseksi!
- Leijonien ottelut tarjolla kansainvälisen jääkiekkoliiton ilmaisella livestriimillä.
- Viralliset maksuttomat livelähetykset myös kaikista muista otteluista finaali mukaan lukien.
- Vaikka reissun päältä kännykällä tai tabletilla, ilman maksukanavan tilaamista.
Luetuimmat
- Marca: Nämä kaksi hyökkääjää Real Madridin kiikarissa
- Marca: Man United valmis maksamaan jättisumman Villarrealin tähdestä
- Kylian Mbappé -maanjäristyksen jälkiä raivataan – hyökkääjän jatko Real Madridissa aiempaa todennäköisempää
- Luis Suárezille taas märkä rätti kasvoille – halusi jatkaa Atléticossa: ”Kuulin päätöksestä päivää ennen”
- Kumpi voittaa Mestarien liigan finaalin? Näin vastasi Espanjan päävalmentaja: ”Ansaitsee voittaa sen”
- MD: Bayern München hylkäsi Barcelonan tarjouksen Robert Lewandowskista
- Lähde: Real Madrid päässyt sopuun 80 miljoonan euron pelaajakaupasta
- Huippupuolustaja siirtymässä Barcelonaan – yhdestä asiasta päästävä vielä sopuun
- Xavi vaatii suuria muutoksia Barcelonaan – muuten menestystä on turha odottaa: ”Emme voi piilotella totuutta”
- Real Madridin jättifloppi ei suunnittele lähtöä: ”Haluan näyttää kaikille”