Alasarjaseura piinasi Barcelonaa Copassa – nuori hyökkääjä pelasti Xavin miehistön
Linares ja Barcelona iskivät keskiviikkoiltana yhteen Andalusiassa Copan kolmannella kierroksella. Barcelona voitti ottelun 2-1.
Barcelonaan marras-joulukuun vaihteessa palannut Dani Alves pelasi ensimmäisen virallisen ottelunsa paluunsa jälkeen. Barcelona rekisteröi hänet joukkueeseensa aiemmin keskiviikkona.
Barcelona hallitsi pelitapahtumia avausjaksolla, mutta kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla pelaava Linares vastasi ottelun ensimmäisestä maalista. Hugo Díaz puski lähietäisyydeltä pallon verkkoon ja Linares meni sensaatiomaisesti johtoon.
Barcelona ei lannistunut takaiskumaalista ja haki aktiivisesti tasoitusta, mutta tauolle mentiin Linaresin johdossa. Se ei kuitenkaan kauaa kestänyt, sillä vaihdosta sisään tullut Ousmane Dembélé tasoitti ottelun tunnin kohdalla.
Kymmenisen minuuttia myöhemmin Linares sai pallon jo toistamiseen ohi Neton, mutta osuma hylättiin maalivahdin häirintänä. Barcelona nousi johtoon seuraavasta hyökkäyksestä. Ferran Jutglà sai pallon laidalla, ajoi sisään boksiin ja laukoi pelivälineen vastustamattomasti ohi Linares-vahti Briham Razakin. 1-2.
Hetkeä myöhemmin Dembélé laukoi pallon tolppaan, mutta sitä lähemmäs ottelussa ei enää päästy. Barcelona neljännesvälieriin.
Copa jatkuu myöhemmin keskiviikkona, kun Alcoyano isännöi Real Madridia.
LUE MYÖS:
- Tähän ei kukaan muu pystynyt: Jonathan David jää historiankirjoihin
- Barcelonan avainpelaaja loukkaantui – tilanteessa on hopeareunus
- João Cancelo on yhtä tehokas kuin Dani Alves
- Raphinha ohitti Lionel Messin maalitilastossa
- Katso: La Liga -ottelu jouduttiin perumaan rankkasateiden vuoksi – vesi täytti pelaajatunnelin
- Barcelona pelaa parasta alkukauttaan 111 vuoteen
- Mestarivalmentaja jatkaa Espanjan peräsimessä – allekirjoittaa pitkän jatkosopimuksen
- Lähde: Julián Álvarez suunnittelee antavansa potkut agentilleen
- Barcelonan ykkösvahdille tragikoominen loukkaantuminen murskavoitossa
- Vinícius Júnior pahoitteli: ”En voi missata näin montaa paikkaa”
- Diego Simeone: Ballon d’Or ei kuulu Lamine Yamalille tai Kylian Mbappélle – eikä muillekaan ennakkosuosikeille
- Barcelonan ykkösvahdille tragikoominen loukkaantuminen murskavoitossa
- José Mourinho Elche-ottelun jälkeen: ”Ongelmat ovat nähtävissä”
- Barcelona tapasi miehen, jolta voi odottaa seuraavaksi kovia peliliikkeitä
- Raphinha ohitti Lionel Messin maalitilastossa
- Barcelona pelaa parasta alkukauttaan 111 vuoteen
- Lähde: Julián Álvarez suunnittelee antavansa potkut agentilleen
- Tämä Barcelona-tähti yllätti Rodrin täysin – “Aivan uskomaton”
- Tämä asia sai Rodrin valitsemaan Barcelonan
- Katso: La Liga -ottelu jouduttiin perumaan rankkasateiden vuoksi – vesi täytti pelaajatunnelin