Katso: Tässä olisi voinut käydä todella huonosti – Osasunan hyökkääjä pyysi anteeksi järkyttävää taklaustaan
Osasunan hyökkääjä Luis Ezequiel ”Chimy” Ávila on pyytänyt anteeksi taklaustaan, joka ei onneksi osunut kunnolla Athletic Bilbaon laitahyökkääjään Nico Williamsiin.
Ávila sai kahden varoituksen myötä lisäajalla punaisen kortin, kun Athletic voitti Osasunan maanantaina 3-1 La Ligassa.
Ensimmäinen keltainen kortti tuli hänen älyvapaasta taklauksestaan ja toinen välienselvittelystä Íñigo Martínezin kanssa. Kummatkin kortit nousivat tuomarin taskusta parin minuutin sisällä.
Williamsille olisi voinut käydä todella huonosti Ávilan taklauksessa, mikä näkyi Athleticin pelaajien reaktioissa. Etenkin Williamsin isoveli Iñaki Williams kävi todella kuumana.
Ávilan kummatkin jalat olivat taklauksen aikana ilmassa, ja hänen etummainen jalkansa oli Williamsin polven korkeudella. Athleticin nuori hyökkääjä väisti kuitenkin onnekseen taklauksen ja jatkoi matkaansa pallon kanssa.
AS:n mukaan Ávila soitti ottelun jälkeen Williamsille pahoitellakseen taklaustaan. Argentiinalaishyökkääjä sanoi, että vastustajan vahingoittaminen ei ole hänen luonteensa mukaista, ja Williams antoi hänelle anteeksi.
Voit katsoa videon taklauksesta alta. Jos video ei näy, voit katsoa sen TÄSTÄ LINKISTÄ.
LUE MYÖS:
- Historiallinen löylytys – Barcelona teki Real Madridista hakkelusta
- Tyly kuitti – Kylian Mbappé uhmasi José Mourinhon ohjetta
- Anthony Gordonille sataa kehuja: ”Päässyt uudelle tasolle”
- Alavésin suomalaistoppari Ville Koski loukkaantui
- Marca: Luottopelaaja jäämässä Atléticoon – allekirjoittaa pian jatkosopimuksen
- Barcelonan Jules Koundé otti kantaa pieneen rooliinsa: ”Ei minulla ole mitään loukkaantumista”
- Lamine Yamalille estotonta ylistystä – La Roja mielettömässä putkessa
- Supervaihtomies iski Espanjalle jälleen
- Romano: Barcelona solmimassa kolme merkittävää jatkosopimusta
- Bild: Real Madrid kiinnostunut Englannin maajoukkuepelaajasta
- Bild: Real Madrid kiinnostunut Englannin maajoukkuepelaajasta
- Sergio Ramos löytyi yllättävästä paikasta
- Supervaihtomies iski Espanjalle jälleen
- Romano: Barcelona solmimassa kolme merkittävää jatkosopimusta
- Espanjan uusi hyökkääjä löytyi pikahälytyksellä Real Madridista
- Barcelona-hankinta on saamassa ensimmäisen avauspaikkansa
- Lamine Yamalille estotonta ylistystä – La Roja mielettömässä putkessa
- Marca: Atlético tekemässä jatkosopimuksen ykköstopparinsa kanssa – herätti Arsenalin kiinnostuksen
- AS: Kehuja saanut nuori puolustaja on tekemässä debyytin Real Madridissa
- Marca: Luottopelaaja jäämässä Atléticoon – allekirjoittaa pian jatkosopimuksen