Gareth Bale palasi pelikentille ensimmäistä kertaa sitten elokuun – pelasi MM-karsinnoissa: ”Ei ole ollut helppoa..”
Kuva: Getty Images
Gareth Bale pelasi lauantaina ensimmäistä kertaa sitten elokuun lopun.
Bale on kärsinyt polvivaivoista, jotka pitivät hänet sivussa pelikentiltä noin kahden ja puolen kuukauden ajan.
32-vuotias Bale ei ole pelannut loukkaantumisensa jälkeen otteluakaan Real Madridissa, mutta hänet kutsuttiin mukaan Walesin MM-karsintaotteluihin ja Bale pelasi avausjakson lauantaina Valko-Venäjää vastaan.
Balen mukaan osapuolet olivat sopineet jo ennen ottelua, että hän pelaisi vain avausjakson.
– Alusta saakka tiesimme, että meidän on voitettava ottelu, koska jatkopaikka voisi karata käsistämme maalieron myötä. Pelasimme hyvin ja olemme tyytyväisiä tulokseen. Kroppani tuntui hyvältä. Minun on päästävä ottelurytmiin, eikä se ole helppoa. Tunsimme, että 45 minuuttia on riittävästi, koska ottelu oli kontrollissamme. Suunnitelmat toteutuivat. Minun piti pelata 45 minuuttia ja johdimme ottelua kahdella maalilla, joten minun ei pitänyt pelata ylimääräistä varttia, Bale totesi.
– Olen ollut kahden kuukauden ajan sivussa pelikentiltä. Suunnitelma oli mennä kentälle, katsoa, miten se sujuu ja olla valmiina tiistain otteluun. Olen onnellinen paluustani. Ei ollut helppoa kuntoutua loukkaantumisesta, mutta se oli kaiken tämän arvoista.
Bale on pelannut tällä kaudella kolme ottelua Real Madridin paidassa. Balen sopimus Real Madridin kanssa päättyy kuluvan kauden jälkeen.
Lähde: Mundo Deportivo
LUE MYÖS:
- Historiallinen löylytys – Barcelona teki Real Madridista hakkelusta
- Tyly kuitti – Kylian Mbappé uhmasi José Mourinhon ohjetta
- Anthony Gordonille sataa kehuja: ”Päässyt uudelle tasolle”
- Alavésin suomalaistoppari Ville Koski loukkaantui
- Marca: Luottopelaaja jäämässä Atléticoon – allekirjoittaa pian jatkosopimuksen
- Barcelonan Jules Koundé otti kantaa pieneen rooliinsa: ”Ei minulla ole mitään loukkaantumista”
- Lamine Yamalille estotonta ylistystä – La Roja mielettömässä putkessa
- Supervaihtomies iski Espanjalle jälleen
- Romano: Barcelona solmimassa kolme merkittävää jatkosopimusta
- Bild: Real Madrid kiinnostunut Englannin maajoukkuepelaajasta
- Bild: Real Madrid kiinnostunut Englannin maajoukkuepelaajasta
- Sergio Ramos löytyi yllättävästä paikasta
- Supervaihtomies iski Espanjalle jälleen
- Romano: Barcelona solmimassa kolme merkittävää jatkosopimusta
- Espanjan uusi hyökkääjä löytyi pikahälytyksellä Real Madridista
- Barcelona-hankinta on saamassa ensimmäisen avauspaikkansa
- Lamine Yamalille estotonta ylistystä – La Roja mielettömässä putkessa
- Marca: Atlético tekemässä jatkosopimuksen ykköstopparinsa kanssa – herätti Arsenalin kiinnostuksen
- AS: Kehuja saanut nuori puolustaja on tekemässä debyytin Real Madridissa
- Barcelonan Jules Koundé otti kantaa pieneen rooliinsa: ”Ei minulla ole mitään loukkaantumista”