Hurjaa draamaa baskiderbyssä – mukaan mahtui ulosajo, rangaistuspotku ja lisäaikamaali
Kuva: Getty Images
Real Sociedad ja Athletic iskivät yhteen sunnuntai-iltana Anoetalla kauden ensimmäisessä derbi vascossa, eli Baskimaan derbyssä.
Upeasti kauden aloittanut Real Sociedad oli viedä paikallisottelun nimiinsä, mutta Athletic tasoitti lisäajalla ja loppulukemiksi jäi 1-1 -tasapeli.
Tasapelipisteen myötä Real Sociedad johtaa La Ligaa pisteen erolla Real Madridiin ja Sevillaan.
Imanol Alguacilin miehistö on pelannut hyvin tehokasta jalkapalloa syyskaudella. Real Sociedad ei edelleenkään tarvinnut useita maalipaikkoja onnistuakseen maalinteossa, vaikka sunnuntaina täysosuma syntyikin rangaistuspotkusta.
Avausjaksolla Athletic puolusti tutun tiiviisti ja jätti Real Sociedadin pois parhaimmilta maalintekosektoreilta. Athletic iski nopeasti vastaan ja kykeni luomaan muutaman maukkaan maalipaikan, mutta tauolle mentiin maalittomassa tilanteessa.
Ottelun ensimmäinen maali syntyi, kun toista jaksoa oli pelattu vartin verran. Iñigo Martínez kaatoi Mikel Merinon. Kyseessä oli selvä rangaistuspotku ja Iñigo sai varoituksen. Alexander Isak laukoi voimakkaasti pallon keskelle maalia. Athletic-vahti Unai Simón jäi seisomaan keskelle maalia, mutta ei onnistunut pysäyttämään laukausta. 1-0.
Martínez sai kymmenisen minuuttia ennen päätösvihellystä toisen varoituksen myötä ulosajon. Martínez huitoi kädellään Isakia naamaan ja sai punaisen.
Athletic näytti jo kärsivän tappion derbyssä, mutta mitä vielä. Athleticin seuralegenda Iker Muniain iski vieraat tasoihin lisäajalla Real Sociedad -vahti Álex Remiron avustuksella. Muniain laukoi vapaapotkun boksin ulkopuolelta, jonka Remiro nyrkkeili epähuomiossa yläriman kautta omaan maaliin. 1-1.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- ESPN: Marseillen maalitykki haluaa siirtyä Atléticoon
- AS: Vinícius Júniorin jatkosopimus etenee – helpotus Real Madrid -faneille
- Romano: Barcelona haluaa 18-vuotiaan timantin – pelaaja jo hyväksynyt siirron
- Kaikki katseet Real Madridin superlupauksessa – U19 EM-kisat hänen hallussaan
- Näin Vinícius kommentoi pettymykseen päättyneitä MM-kisoja: ”Tarvitsin muutaman päivän aikaa ajatella”
- Real Madridin jättänyt Dani Ceballos puhui tulevaisuudestaan
- Iker Casillas kertoi väleistään José Mourinhoon: ”Se oli kuin huonosti päättynyt avioliitto”
- Romano: FC Barcelona iski siirtomarkkinoilla – Dortmundin tähti siirtyy seuraan
- José Mourinho palasi Real Madridiin: ”Rakastan tätä seuraa, on kunnia olla täällä.”
- Lamine Yamal ylisti Cristiano Ronaldoa: ”Hänellä on eniten auraa jalkapallossa”
- Romano: FC Barcelona iski siirtomarkkinoilla – Dortmundin tähti siirtyy seuraan
- Näin Vinícius kommentoi pettymykseen päättyneitä MM-kisoja: ”Tarvitsin muutaman päivän aikaa ajatella”
- Barcelona-tähti ei hätkähdä Real Madridin hankinnoista – “He eivät ole voittaneet kahteen vuoteen mitään”
- Marca: Atlético teki päätöksen Julián Álvarezin suhteen
- Romano: Barcelona haluaa 18-vuotiaan timantin – pelaaja jo hyväksynyt siirron
- Kaikki katseet Real Madridin superlupauksessa – U19 EM-kisat hänen hallussaan
- Barcelonalle tyly ilmoitus – hankinta ei lähelläkään
- José Mourinho palasi Real Madridiin: ”Rakastan tätä seuraa, on kunnia olla täällä.”
- Man United-huhuille vastaus – Aurélien Tchouaméni teki ison päätöksen
- Iker Casillas kertoi väleistään José Mourinhoon: ”Se oli kuin huonosti päättynyt avioliitto”