Atlético Madridilla huipputärkeä viikko – kokoonpanorintamalla hyviä ja huonoja uutisia
Kuva: Getty Images
Ensi viikolla vietetään jälleen maaottelutaukoa, mutta sitä ennen La Ligan hallitseva mestari Atlético Madrid pelaa vielä kaksi huipputärkeää ottelua. Tiistaina se kohtaa Mestarien liigan vierasottelussa AC Milanin ja lauantaina Wanda Metropolitanolle saapuu Barcelona.
Atlético Madridin kauden alku on ollut hieman tahmea, ja varsinaisen järkytyksen se koki lauantaina, kun pisteittä ollut sarjajumbo Alavés kaatoi sen kotikentällään. Nähtäväksi jää, millainen herätyskello tuo tappio Atléticolle isojen matsien alla oli.
Kokoonpanorintamalla Atléticolla on sekä hyviä että huonoja uutisia. Aloitetaan huonoista. Keskikenttäpelaaja Geoffrey Kondogbia sai Alavés-ottelun 55. minuutilla varoituksen rikottuaan Loum Ndiayea, ja hänen varoitustilinsä täyttyi.
Kondogbia on ollut alkukauden aikana isossa roolissa, sillä hän on ollut Atléticon avauskokoonpanossa viidessä ottelussa. Varoituksia on kuitenkin ropissut huomattavan hurjaan tahtiin. Kondogbia on pelannut tällä kaudella seitsemän ottelua (kuusi La Ligassa ja yksi Mestarien liigassa), ja niistä kuudessa hänelle on nostettu keltainen kortti. Ainoassa ottelussa, josta hän selvisi varoituksetta, Kondogbia pelasi vain kymmenen minuuttia (Villarrealia vastaan).
Kondogbian puuttumista helpottaa kuitenkin se, että Atléticon kapteenin Koken uskotaan olevan tuolloin jo pelikunnossa lievän lihasvammansa jälkeen. Koke saattaa pelata jo tiistaina Milania vastaan.
[readmore from=Atletico-Madrid]
Milan-otteluun Atlético on saamassa muutenkin tuoreita jalkoja, sillä myös ranskalaispelaaja Thomas Lemar on jo palannut joukkueen harjoitusvahvuuteen. 25-vuotias Lemar loukkaantui Atléticon Mestarien liiga -avauksessa Portoa vastaan ja on ollut sivussa kolmesta ottelusta. Lemar aloitti kautensa hyvin, ja hänen paluunsa voi olla Atléticolle kaivattu piristysruiske.
Koken ja Lemarin lisäksi paluun kentälle Milania vastaan tehnee João Félix, joka huilasi kaksi La Liga -peliä pelikieltonsa vuoksi. Pelikiellossa vielä tässä ja kahdessa seuraavassakin Mestarien liiga -ottelussa on kuitenkin edelleen keskuspuolustaja Stefan Savic.
Lähde: AS
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Barcelonan kokoonpanossa merkittävä poissaolo
- Lamine Yamal rikkoi taas liudan ennätyksiä
- José Mourinho puolustautuu kritiikiltä – Fifa aikoo ottaa MM-kisoihin käyttöön ”Vinícius-säännön”
- Espanjalaismedian tiedot: Marcus Rashfordin tulevaisuudesta Barcelonassa ratkaisu
- Huolestuttavia tietoja Kylian Mbappésta – Real Madridin tähden tilanne synkkenee
- Hattutemppu! Lamine Yamal huippuvireessä Barcelonan voitossa
- Diego Simeone kommentoi Atlético-tähti Antoine Griezmannin siirtohuhuja
- Benfica-Real Madrid: Portugalilaisseura antoi viidelle fanille porttikiellon rasismin takia
- Hansi Flick päätti tehdä radikaalin muutoksen, ja se toimi: ”Mielestäni se oli oikea päätös”
- Paareilla kannetun Real Madridin puolustajan karmea tälli pelästytti – nyt tuli uutta tietoa
- Huolestuttavia tietoja Kylian Mbappésta – Real Madridin tähden tilanne synkkenee
- Paareilla kannetun Real Madridin puolustajan karmea tälli pelästytti – nyt tuli uutta tietoa
- Hattutemppu! Lamine Yamal huippuvireessä Barcelonan voitossa
- Hansi Flick päätti tehdä radikaalin muutoksen, ja se toimi: ”Mielestäni se oli oikea päätös”
- Espanjalaismedian tiedot: Marcus Rashfordin tulevaisuudesta Barcelonassa ratkaisu
- Diego Simeone kommentoi Atlético-tähti Antoine Griezmannin siirtohuhuja
- Real Madridin, Atléticon ja Barcelonan UCL-vastustajat selvillä
- Benfica-Real Madrid: Portugalilaisseura antoi viidelle fanille porttikiellon rasismin takia
- La Liga -seurojen eurovastustajat nyt selvillä
- Käänne Madridissa: Kylian Mbappé haluaa lisätietoja omituisesta vammastaan