Sormi silmässä meni tuomarilta ohi – La Ligan maalitykki pyysi likaista temppuaan anteeksi
Kuva: Getty Images
La Ligan avauskierroksen kiihkeimpiin kamppailuun lukeutui sunnuntaina pelattu kamppailu Atlético Madridin ja Celta Vigon välillä. Puolustava mestari Atlético voitti vieraskentällä pelaamansa ottelun maalein 2-1, mutta eniten otteluissa puhutti lisäajalla syntynyt torikokous.
Hässäkkä alkoi, kun Celta Vigon kapteeni Hugo Mallo astui Atléticon Luis Suárezin nilkan päälle. Atléticon puolustaja Mario Hermoso tulistui ja hankki itselleen suoran punaisen kortin. Myös Hugo Mallo ajettiin ulos. Mallon ensimmäinen varoitus tuli Suárezin tallomisesta ja toinen sanaharkkaan osallistumisesta. Molemmat pelaajat ovat pelikiellossa La Ligan toisella kierroksella.
Kentälle syttyi hetkessä kunnon torikokous, ja syntipukiksi joutui etenkin Hermoso. Erotuomariraportissa kirjoitetaan, kuinka Hermoso tarttui kaksin käsin Malloa kaulasta, vaikkei pallo ollut pelissä.
Sen sijaan tuomarilta jäi näkemättä, mikä Hermoson sai tulistumaan. Pysäytyskuvissa näkyy, kuinka topparin oikeaan silmään osuu takaapäin kaksi vastustajan sormea. Nuo sormet kuuluivat Celta Vigon maalitykille, ja myös joukkueen kauden avausmaalin tehneelle Iago Aspasille. Kameroihin likainen temppu taltioitui, mutta tuomari ei sitä huomannut, eikä myöskään mitään raporttiinsa siitä kirjoittanut.
Hermoso got a red for a tiny push and Aspas gets nothing for doing this… Contra todo y contra todos.
View this post on Instagram
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Galatasaray haluaa Real Madridin ikääntyvän tähden tammikuussa
- Real Sociedadin päävalmentajalle potkut
- Rodrigo de Paul jättää Atlético Madridin
- Barcelona nujersi ja nollasi Osasunan
- Tämä sai Hansi Flickin ihastumaan Marcus Rashfordiin
- La Ligassa valmentajapotkut lähellä: Tappio saattoi katkaista kamelin selän
- Merkittävä tulos La Ligan perjantain ottelussa
- Atlético Madridin tähti otti kantaa Barcelona-huhuihin
- Sport: Barcelonan Gavi ollut pitkään sivussa pelikentiltä – lisätietoja paluuaikataulusta
- Betisin loistovire eurokentillä jatkui
- Tämä sai Hansi Flickin ihastumaan Marcus Rashfordiin
- La Ligassa valmentajapotkut lähellä: Tappio saattoi katkaista kamelin selän
- Barcelona nujersi ja nollasi Osasunan
- Atlético Madridin tähti otti kantaa Barcelona-huhuihin
- Rodrigo de Paul jättää Atlético Madridin
- Merkittävä tulos La Ligan perjantain ottelussa
- Sport: Barcelonan Gavi ollut pitkään sivussa pelikentiltä – lisätietoja paluuaikataulusta
- Väite: Thiago Alcântara kieltäytyi päävalmentajan paikasta
- Neljälle Real Madridin pelaajalle jaettiin pelikieltoja
- Real Madridin pelaajat ilmaisivat tukensa Xabi Alonsolle
