Espanjan jalkapalloliitto tukee jättiseurojen valitusta – La Ligan tekemä megaluokan yhteistyösopimus ”täysin lainvastainen”
Kuva: Getty Images
Barcelonan Messi-huolet vaikuttivat vielä reilu viikko sitten olevan poispyyhityt, kun La Liga tiedotti merkittävästä, noin 2,7 miljardin euron arvoisesta yhteistyösopimuksesta pääomasijoitusyhtiö CVC:n kanssa. Tuolloin vielä uskottiin, että Barcelonan saamalla osuudella 270 miljoonalla eurolla seuran olisi mahdollista rahoittaa Lionel Messin uusi sopimus, ja pahin talousahdinko olisi ohi.
Sittemmin käänteet ovat olleet nopeita. Pian selvisi, ettei Messin kiinnittäminen onnistu siitä huolimatta. Sopimuksen suurimmat suorat hyötyjät Barcelona ja Real Madrid puolestaan julkaisivat julkisen vastalauseensa tehdylle CVC-sopimukselle syyttäen La Ligaa kilpailutuksen ja läpinäkyvyyden puolesta.
Niiden näkemyksen mukaan sopimus vaarantaisi seurojen tulevan rahavirran, sillä CVC saisi peräti 50 vuoden ajaksi oikeuden 11 prosentin osuuteen La Ligan TV-sopimusten arvosta. Jättiseurojen vastustuksesta voi lukea lisää täältä.
Nyt Messi on jo jatkanut matkaansa Pariisiin, mutta CVC-sopimuksen toteutuminen on edelleen hämärän peitossa. Real Madrid teki La Ligasta jo virallisen valituksen, ja nyt se on saanut arvovaltaista tukea Espanjan jalkapalloliitto RFEF:ltä. RFEF tiedotti keskiviikkona puoliltapäivin, että se pitää La Ligan ja CVC:n solmimaa sopimusta ”täydellisen lainvastaisena”.
Real Madrid have announced they will take civil and criminal legal action against La Liga president Javier Tebas over the CVC investment deal.
LUE MYÖS:
10 euron kierrätysvapaa megakierros peliin Reactoonz – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Voimassa 3.8.-5.8.
- Vain uusille asiakkaille!
- Real Madrid lainasi keskikenttäpelurin Italiaan
- La Ligan kausiennakko 2026-27 – Deportivo A Coruña:
- Romano: La Liga -seura nappasi vahvistuksen Manchester Unitedista
- La Ligan kausiennakko 2026-27: Elche – Vaikea yhtälö
- Kausiennakko 2026-27: Joukkue-ennakot, sijoitusarviot
- Nyt tipahti uusi väite Real Madridista ja Yan Diomandesta – ESPN: Jättisumma
- ESPN: Lähtöhuhujen kohteena olevasta Viníciuksesta uutta tietoa
- The Athletic: Real Madridin iso hankinta lähdössä lainalle
- La Ligan kausiennakko 2026-27 – Racing Santander: Ilotulitus Segundassa ei riitä pääsarjassa
- Paljonko El Clásico -reissu Madridiin maksaa?
- ESPN: Lähtöhuhujen kohteena olevasta Viníciuksesta uutta tietoa
- The Athletic: Real Madridin iso hankinta lähdössä lainalle
- Virallista: tässä on Marc-André ter Stegenin uusi seura
- Nyt tipahti uusi väite Real Madridista ja Yan Diomandesta – ESPN: Jättisumma
- La Ligan kausiennakko 2026-27 – Málaga: Mopolla moottoritielle
- Barcelonassa ja Real Madridissa ollaan huuli pyöreänä tähtipuolustajan hinta-arviosta
- La Ligan kausiennakko 2026-27 – Racing Santander: Ilotulitus Segundassa ei riitä pääsarjassa
- La Ligan kausiennakko 2026-27: Elche – Vaikea yhtälö
- Ferran Torres tulevaisuudestaan: ”Barcelonan täytyy näyttää, että…”
- The Sun: Atlético Madrid virittelee todellista yllätyshankintaa

