Barcelonan entinen keskikenttäpelaaja Matheus Fernandes aikoo haastaa seuran oikeuteen, kertoo Radio Barcelona.

Osalle Barcelonan kannattajista Fernandesin, 23, nimi ei välttämättä sano juuri mitään. Barcelona hankki hänet viime vuonna Palmeirasista seitsemällä miljoonalla eurolla, mutta Fernandesia ei ikinä esitelty virallisesti median edessä, eikä hän lopulta pelannut Blaugranan riveissä kuin 17 minuuttia.

Marcan mukaan monet brasilialaiset asiantuntijat ihmettelivät Fernandesin siirtoa katalonialaisjätin riveihin, sillä heistä hän ei ole Barcelonan tasoinen pelaaja.

Barcelonan ja Fernandesin lyhyt yhteinen aika tuli päätökseen viime viikolla, kun seura purki hänen sopimuksensa, jonka oli määrä jatkua kesään 2025 saakka. Ennen lähtöpassejaan Fernandes antoi kovaa palautetta Barcelonan päävalmentajalle Ronald Koemanille, joka ei hänen mukaansa suostunut antamaan hänelle kunnon näytönpaikkaa.

Radio Barcelonan mukaan Fernandes ei ole tyytyväinen Barcelonan päätökseen purkaa hänen sopimuksensa, ja hän aikoo haastaa seuran oikeuteen perusteettomasta irtisanomisesta.

Barcelona taas on kiistänyt väitteet, joiden mukaan se olisi saanut tarjouksia Fernandesista.