Karuja paljastuksia Eden Hazardin treenimotivaatiosta: ”Pelasi Mario Kartia viisi minuuttia ennen pelejä”
Kuva: Getty Images
Eden Hazardin treenimotivaatio on kerännyt kovaa kritiikkiä hänen 115 miljoonan euron Real Madrid -siirtonsa jälkeen.
Belgialaistähti kärsi tiettävästi ylipainosta, kun hän saapui Santiago Bernabéulle vuonna 2019. Chelseasta hankitulla laitahyökkääjällä on ollut jo pitkään tapana ajatella vatsansa kautta, sillä vuonna 2011 hän esimerkiksi lähti hampurilaiselle kesken ottelun jouduttaan vaihtoon Belgian maajoukkuepelissä.
Kentällä Hazardin suoritukset olivat kuitenkin lähes poikkeuksetta loistavalla tasolla, ennen kuin hän toteutti unelmasiirtonsa Real Madridiin. Sen jälkeen ongelmat kunnon kanssa ovat rajoittaneet Hazardin suorituksia, eikä hänen aikaansa Espanjassa voi kuvailla juuri millään menestykseksi.
Hazard on monen mielestä ihastuttavan rento ja kevytsydäminen persoona, mutta hänen entisen joukkuetoverinsa Filipe Luísin mukaan entisen Chelsea-tähden vähäinen kunnianhimo ja tapa tehdä mitä huvittaa ovat juuri niitä asioita, jotka pitävät hänet poissa maailman parhaiden pelaajien joukosta, vaikka hänen taitonsa kyseiseen titteliin riittäisivätkin.
– Hazard on niin lahjakas. Ehkä häneltä puuttuu kuitenkin kunnianhimoa sanoakseen: ”Minusta tulee maailman paras pelaaja”. Koska hän voisi olla, Atléticon ja Chelsean ex-puolustaja Luís saneli The Guardianille.
[readmore from=Eden-Hazard]
– Yhdessä Neymarin kanssa, Eden on paras pelaaja, kenen rinnalla olen pelannut. Hän on samalla tasolla Lionel Messin kanssa, voittamassa pelejä yksinään.
– Hän ei kuitenkaan juossut alas puolustamaan paljoa, eikä harjoitellut harjoitellut hyvin. Hän pelasi pukuhuoneessa Mario Kartia viisi minuuttia ennen pelien alkua.
– Hän treenasi ja lämmitteli kengännauhat auki, mutta kukaan ei silti saanut häneltä kentällä palloa pois. Hän saattoi kuljettaa kolmen tai neljän pelaajan ohitse kerralla. Jos joku muu tuli liian lähelle, hän pystyi vain rimpuilemaan tiehensä voimalla.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Galatasaray haluaa Real Madridin ikääntyvän tähden tammikuussa
- Real Sociedadin päävalmentajalle potkut
- Rodrigo de Paul jättää Atlético Madridin
- Barcelona nujersi ja nollasi Osasunan
- Tämä sai Hansi Flickin ihastumaan Marcus Rashfordiin
- La Ligassa valmentajapotkut lähellä: Tappio saattoi katkaista kamelin selän
- Merkittävä tulos La Ligan perjantain ottelussa
- Atlético Madridin tähti otti kantaa Barcelona-huhuihin
- Sport: Barcelonan Gavi ollut pitkään sivussa pelikentiltä – lisätietoja paluuaikataulusta
- Betisin loistovire eurokentillä jatkui
- Tämä sai Hansi Flickin ihastumaan Marcus Rashfordiin
- La Ligassa valmentajapotkut lähellä: Tappio saattoi katkaista kamelin selän
- Barcelona nujersi ja nollasi Osasunan
- Atlético Madridin tähti otti kantaa Barcelona-huhuihin
- Rodrigo de Paul jättää Atlético Madridin
- Merkittävä tulos La Ligan perjantain ottelussa
- Sport: Barcelonan Gavi ollut pitkään sivussa pelikentiltä – lisätietoja paluuaikataulusta
- Real Sociedadin päävalmentajalle potkut
- Väite: Thiago Alcântara kieltäytyi päävalmentajan paikasta
- Real Madridin pelaajat ilmaisivat tukensa Xabi Alonsolle