Kun vuosi on vaihtunut ja siirtoikkuna auennut, on jalkapallotilastosivuilla ollut aika päivittää jälleen pelaajien siirtomarkkina-arvoarvioitaan. CIES Football Observatory julkaisi loppiaisena oman listauksena maailman kalleimmista pelaajista.

Listan kärkeen nousi Manchester Unitedin Marcus Rashford (165,6 miljoonaa euroa) ennen La Ligan suurseuroihinkin yhdistettyä, vuonna 2000 syntynyttä Erling Braut Hålandia (152 milj. €). Viime vuoden ykkönen, PSG:n Kylian Mbappé (149,4 milj. e) putosi viidenneksi, koska hänen sopimustaan on jäljellä enää puolitoista kautta.

Tässä jutussa keskitymme kuitenkin ennen kaikkea La Liga -pelaajiin. Heistä arvokkaimmaksi CIES arvioi Atlético Madridin João Félixin, jonka päivitetty markkina-arvo on 141,5 miljoonaa euroa.

TOP 20:een La Liga -pelaajia mahtuu vain kolme, sillä portugalilaisen João Félixin lisäksi kärkipäästä löytyvät Barcelonan nuorukainen Ansu Fati sijalta 18 ja saman seuran Frenkie de Jong sijalta 20. Kymmenen arvokkaimman La Liga -pelaajan joukossa on vain yksi Real Madridin pelaaja, maan yhdeksänneksi arvokkaimmaksi arvioitu Fede Valverde.

Barcelonan megatähti Lionel Messi mahtuu nipinnapin sadan arvokkaimman joukkoon, sijalle 97. Messin markkina-arvoksi arvioidaan 54 miljoonaa euroa. Romahtanut summa ja sijoitus johtuu tietysti siitä, että Messin sopimus on katkolla tulevana kesänä, ja hän voi tuolloin siirtyä siirtokorvauksetta.

La Ligan arvokkaimmat pelaajat CIES:in mukaan (TOP 100:sta löytyvät):

 1. João Félix, Atlético Madrid, 141,5 milj. €
 2. Ansu Fati, Barcelona, 108,4 milj. €
 3. Frenkie de Jong, Barcelona, 105,7 milj. €
 4. Pedri, Barcelona, 96,4 milj. €
 5. Saúl Ñiguez, Atlético Madrid, 88,4 milj. €
 6. Antoine Griezmann, Barcelona, 83,4 milj. €
 7. Clement Lenglet, Barcelona, 81,5 milj. €
 8. Mikel Oyarzabal, Real Sociedad, 79,4 milj. €
 9. Fede Valverde, Real Madrid, 74,5 milj. €
 10. Marc-André ter Stegen, Barcelona, 70 milj. €
 11. Jules Koundé, Sevilla, 66,7 milj. €
 12. Rodrygo, Real Madrid, 64,5 milj. €
 13. Vinicius, Real Madrid, 61,6 milj. €
 14. Lucas Ocampos, Sevilla, 60,6 milj. €
 15. Philippe Coutinho, Barcelona, 60,6 milj. €
 16. Trincão, Barcelona, 60,4 milj. €
 17. Casemiro, Real Madrid, 60 milj. €
 18. Renan Lodi, Atlético Madrid, 56,1 milj. €
 19. Jan Oblak, Atlético Madrid, 55,2 milj. €
 20. Takefusa Kubo, Villarreal, 54,1 milj. €
 21. Lionel Messi, Barcelona, 54 milj. €

CIES:in listausta voi tarkastella täältä.

CIES on laatinut hinta-arvioitaan vuodesta 2010 lähtien. Pelaajaranking ei kuvaa niinkään pelaajien paremmuusjärjestystä, vaan algoritmin avulla laskettua markkina-arvoa. Algoritmi huomioi seuran urheilullisen tason ja taloudellisen tilanteen, senhetkisen inflaation markkinoilla sekä pelaajan ominaisuuksista tämän peliesitysten lisäksi urakehityksen, mahdollisen maajoukkuestatuksen, iän ja sopimuksen pituuden. Juuri tämä selittää Lionel Messin alhaisen sijoituksen.

Lähes samaan aikaan CIES:in kanssa La Liga -pelaajien markkina-arvopäivityksensä julkaisi myös Transfermarkt. Lionel Messi oli pitänyt listan ykköspaikkaa kymmenen vuotta putkeen, mutta menetti sen nyt, pudoten sijalle neljä. Se on kuitenkin huomattavasti armollisempi sijoitus kuin sija 21, jonka CIES Messille antoi. Transfermarktin arvioissa Messi putosi ensimmäisen kerran kymmeneen vuoteen alle 100 miljoonan euron, mutta sai sentään edelleen arvokseen 80 miljoonaa euroa.

– Messi alkaa pikkuhiljaa lähestyä uransa viimeisiä vuosia ja FC Barcelona on ankarassa institutionaalisessa kriisissä. Oltuaan lähes kymmenen vuotta kolminumeroisessa miljoonasummassa Messin arvo on nyt pudonnut 20 miljoonaa. Se ei johdu vain iästä, vaan myös kauden tähänastisista näytöistä ja urheilullisen tulevaisuuden epävarmuudesta, Transfermarktin arviota perusteltiin.

Myös Transfermarktilla ykköspaikkaa pitää Atlético Madridin João Félix, joka saa arvokseen tasan 100 miljoonaa euroa. Suurin voittaja markkina-arvoissa oli puolestaan Barcelonan nuorukainen Pedri, jonka arvo nousi 20 miljoonalla eurolla 50 miljoonaan.

Transfermarktin TOP 20:

 1. João Félix, Atlético Madrid, 100 milj. €
 2. Jan Oblak, Atlético Madrid, 90 milj. €
 3. Lionel Messi, Barcelona, 80 milj. €
 4. Ansu Fati, Barcelona, 80 milj. €
 5. Thibaut Courtois, Real Madrid, 75 milj. €
 6. Marc-André ter Stegen, Barcelona, 75 milj. €
 7. Mikel Oyarzabal, Real Sociedad, 70 milj. €
 8. Casemiro, Real Madrid, 70 milj. €
 9. Raphaël Varane, Real Madrid, 70 milj. €
 10. Fede Valverde, Real Madrid, 70 milj. €
 11. Frenkie de Jong, Barcelona, 65 milj. €
 12. José Maria Giménez, Atlético Madrid, 65 milj. €
 13. Saúl Ñiguez, Atlético Madrid, 60 milj. €
 14. Antoine Griezmann, Barcelona, 60 milj. €
 15. Koke, Atlético Madrid, 60 milj. €

Transfermarktin markkina-arvoja pääsee katselemaan täältä.