Italiassa oltiin tyytyväisiä Real Madridiin Mestarien liiga -vastustajana: ”Saimme vastaamme jalkapallohistorian kolossin”
Kuva: Getty Images
Atalanta on ollut viime vuosina yksi väkevimmin nousua tehneistä joukkueista Euroopan huippusarjoissa. Se ylsi viime kaudella Mestarien liigassa kahdeksan parhaan joukkoon, ja eteni myös tällä kaudella lohkovaiheesta pudotuspeleihin. Serie A:ssa alla on kaksi perättäistä kolmossijaa.
Maanantaisessa Mestarien liigan pudotuspeliarvonnassa arpa heitti Atalantan vastustajaksi kilpailun historian menestyneimmän joukkueen Real Madridin. Suosikin asemasta ei otteluparissa ole epäselvyyttä, mutta Atalantan puheenjohtaja Antonio Percassi vakuutteli joka tapauksessa bergamolaisseurassa oltavan hyvin tyytyväisiä arvontatulokseen.
– Saimme vastaamme jalkapallohistorian kolossin. Meille tämä on jälleen mahtava kokemus. Olemme hyvin onnellisia saadessamme pelata taas maailmanluokan joukkuetta vastaan, Percassi totesi arvonnan jälkeen Sky Italialle.
[readmore from=Mestarien-liiga]
– Olemme oppineet näinä vuosina paljon. Olemme ymmärtäneet, että Mestarien liigassa pelataan maailman parasta jalkapalloa. Meidän pitää vain oppia sitä, ja mennä fantastisen jalkapallon yliopistoon.
Viime kaudella Atalanta eteni jatkoon alkulohkosta, jossa sen taakse jäivät Shakhtar Donetsk ja Dinamo Zagreb. Se pudotti neljännesvälierissä Valencian maalijuhlanumeroin 8-4, mutta taipui yksiosaisessa puolivälierissä PSG:lle 1-2. Tällä kaudella Atalanta jätti alkulohkossa taakseen Ajaxin ja Midtjyllandin.
Lähde: AS
LUE MYÖS:
- Tähän ei kukaan muu pystynyt: Jonathan David jää historiankirjoihin
- Barcelonan avainpelaaja loukkaantui – tilanteessa on hopeareunus
- João Cancelo on yhtä tehokas kuin Dani Alves
- Raphinha ohitti Lionel Messin maalitilastossa
- Katso: La Liga -ottelu jouduttiin perumaan rankkasateiden vuoksi – vesi täytti pelaajatunnelin
- Barcelona pelaa parasta alkukauttaan 111 vuoteen
- Mestarivalmentaja jatkaa Espanjan peräsimessä – allekirjoittaa pitkän jatkosopimuksen
- Lähde: Julián Álvarez suunnittelee antavansa potkut agentilleen
- Barcelonan ykkösvahdille tragikoominen loukkaantuminen murskavoitossa
- Vinícius Júnior pahoitteli: ”En voi missata näin montaa paikkaa”
- Diego Simeone: Ballon d’Or ei kuulu Lamine Yamalille tai Kylian Mbappélle – eikä muillekaan ennakkosuosikeille
- Barcelonan ykkösvahdille tragikoominen loukkaantuminen murskavoitossa
- José Mourinho Elche-ottelun jälkeen: ”Ongelmat ovat nähtävissä”
- Barcelona tapasi miehen, jolta voi odottaa seuraavaksi kovia peliliikkeitä
- Lähde: Julián Álvarez suunnittelee antavansa potkut agentilleen
- Barcelona pelaa parasta alkukauttaan 111 vuoteen
- Tämä asia sai Rodrin valitsemaan Barcelonan
- Tämä Barcelona-tähti yllätti Rodrin täysin – “Aivan uskomaton”
- Vinícius Júnior pahoitteli: ”En voi missata näin montaa paikkaa”
- Katso: La Liga -ottelu jouduttiin perumaan rankkasateiden vuoksi – vesi täytti pelaajatunnelin