Lehti: Barcelonan tarkkailussa toppari Ajaxista – ykkösvaihtoehto löytyy yhä Englannista

Barcelona pitää silmällä Ajaxin topparia Lisandro Martínezia tammikuun siirtoikkunaa ajatellen, kertoo Diario Sport.
Blaugranan vaihtoehdot keskuspuolustajien tonteille ovat harvassa Gerard Piquén loukkaannuttua. Samuel Umtiti on vasta toipunut omasta polvivammastaan, eikä ranskalaistopparin kasassa pysymiselle ole takeita.
Barcelonan ykkösvaihtoehto on yhä Manchester Cityn Eric García, jonka sopimus Englannissa päättyy tämän kauden jälkeen. Barça on kuitenkin kartoittanut myös muita toppareita, ja 22-vuotias Martínez on yksi heistä.
Argentiinan A-maajoukkueessa viime vuonna debytoinut Martínez pystyy pelaamaan tarvittaessa myös laitapuolustajana ja keskikentällä. Barcelonan päävalmentaja Ronald Koeman ehdotti itse Martínezia, kun katalonialaisseurassa keskusteltiin, mitä Barça tekee, jos García, 19, ei ole ensi kuussa saatavilla.
Martínez siirtyi Ajaxiin viime vuonna kotimaansa pääsarjaseura Defensa y Justiciasta seitsemällä miljoonalla eurolla, ja hänellä on sopimus amsterdamilaisten kanssa kesään 2023 asti. Jos Barcelona lähtee Martínezin perään, se yrittää saada hänet osto-optiollisella lainasopimuksella.
Katso MM-kiekon kaikki pelit ilmaiseksi!
- Leijonien ottelut tarjolla kansainvälisen jääkiekkoliiton ilmaisella livestriimillä.
- Viralliset maksuttomat livelähetykset myös kaikista muista otteluista finaali mukaan lukien.
- Vaikka reissun päältä kännykällä tai tabletilla, ilman maksukanavan tilaamista.
Luetuimmat
- Robert Lewandowskin agentilta suorat sanat Bayern Münchenille: ”Hänelle se on jo menneisyyttä”
- Kylian Mbappén päätös mutkisti Real Madridin kuviot – miltä voisi näyttää suunnitelma B?
- Cope: Barcelona-pelaaja siirtymässä vapaana agenttina PSG:hen
- Xavi vaatii suuria muutoksia Barcelonaan – muuten menestystä on turha odottaa: ”Emme voi piilotella totuutta”
- Toimittaja paljasti: Näillä sanoilla Kylian Mbappé kertoi päätöksestään Real Madrid -pomo Florentino Pérezille
- La Ligan putoamiskamppailusta tuli odotetun dramaattinen – konkarihyökkääjän missattu rankkari sinetöi putoamisen
- Mestarien liigan ilopilleri Villarreal selviytyi sentään eurokentille – Barcelona kesälomille tappio niskassaan
- Sport: Chelsean laitapuolustaja pääsi yhteisymmärrykseen sopimuksesta Barcelonan kanssa
- Belgian A-maajoukkuepelaaja saatavilla ilman siirtosummaa – jättää La Liga -seuran vapaana agenttina
- La Liga tekee PSG:stä valituksen UEFA:lle – syynä Kylian Mbappén jatkosopimus