Leo Messin flegmaattisuus suurennuslasin alla: somessa kiertävä videokaappaus puhuu puolestaan
Kuva: Getty Images
Lionel Messin työmoraali Ronald Koemanin alaisuudessa on joutunut suurennuslasin alle. Messi ei varsinaisesti ole tunnettu aktiivisena prässääjänä, mutta Kirpun suorastaan flegmaattinen olemus pallottomana Kiovan Dynamoa vastaan keskiviikkoiltana on noussut puheenaiheeksi – siinä missä koko joukkueen nihkeät otteet tällä kaudella.
Sosiaalisessa mediassa kiertävässä videokaappauksessa näkyy, kuinka Messi tallustelee vailla aikomustakaan riistää pelivälinettä Dynamo-topparilta, joka kuljettaa palloa keskiympyrässä vain metrien päästä Messistä. Twitterissä levinnyt video näkyy muun muassa Sportbiblen jutussa.
Vuonna 2013 Barcelonan ex-valmentaja Pep Guardiola luonnehti Messiä maailman parhaaksi puolustajaksi.
– Messi voittaa palloja pelatessaan valeysinä. Jos hänet laittaisi vasemmaksi laitapakiksi, hän olisi tasan yhtä hyvä. Hän on maailman paras puolustaja, Guardiola hehkutti tuolloin.
Nyt seitsemän vuotta myöhemmin Messin hyökkäyspään puolustuspelaaminen ei varmastikaan täyttäisi Guardiolan hehkutuksia. Kävely pallottomana ei kuitenkaan ole uutta Messiltä: Barcelonan voittaessa Real Madridin 3-0 joulukuussa 2017 Messin arvioitiin liikkuneen kentällä noin kahdeksan kilometrin verran, joista lähes 85 prosenttia kävellen. Messi itse teki yhden maalin ja syötti toisen.
Toinen Barcelonan ex-valmentaja Ernesto Valverde puolestaan on kertonut Messin käyttävän otteluiden alkuhetket vastustajajoukkueen puolustajia arvioiden.
– Ottelun edetessä hän aktivoituu hiljalleen. Hän tietää tasan, missä vastustajan heikkoudet ovat, Valverde sanoi.
Urallaan yli 700 maalia paukuttanut Messi saanee erityisvapauksia puolustuspelaamisessa, mutta Dynamo-ottelussa nähty välinpitämättömyys on kuitenkin sellaista, johon päävalmentaja Ronald Koeman varmasti haluaa parannusta. Koeman kommentoi ottelun jälkihöyryissä, että joukkueen on parannettava pallotonta pelaamistaan.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Athletic: La Ligan suurseurat kärkkyvät Marc Cucurellaa
- Lamine Yamal toipunut odotettua nopeammin
- Barcelona kaupittelee ylijäämäpelaajaa Ranskassa
- Nämä seurat tavoittelevat nousua La Ligaan
- Mediatiedot: Barcelona haluaa 19-vuotiaan puolustajan
- AS: Real Madrid havittelee kovan tason topparia – kesäsiirto ilmaiseksi?
- MD: Barcelona antaa palkankorotuksen luottopelaajalleen
- Marca: Julián Álvarezin Barcelona-siirto epätodennäköinen – PSG ja Arsenal kintereillä
- Lähde: Real Madridin pelaaja haluaa palata kasvattajaseuraansa
- Girona putosi – Míchel ehdolla huippupestiin
- Barcelona lähellä taas uutta pelaajakauppaa
- Mediatiedot: Barcelona haluaa 19-vuotiaan puolustajan
- Cope: Real Madrid haluaa hankkia nämä kolme pelaajaa
- AS: Real Madrid havittelee kovan tason topparia – kesäsiirto ilmaiseksi?
- Lähde: Real Madridin pelaaja haluaa palata kasvattajaseuraansa
- MD: Barcelona antaa palkankorotuksen luottopelaajalleen
- Atléticolta suorat sanat Barcelonalle: ”Kyse on 500 miljoonasta eurosta”
- Girona putosi – Míchel ehdolla huippupestiin
- Nämä seurat tavoittelevat nousua La Ligaan
- Marca: Julián Álvarezin Barcelona-siirto epätodennäköinen – PSG ja Arsenal kintereillä