Leo Messin flegmaattisuus suurennuslasin alla: somessa kiertävä videokaappaus puhuu puolestaan

Lionel Messin työmoraali Ronald Koemanin alaisuudessa on joutunut suurennuslasin alle. Messi ei varsinaisesti ole tunnettu aktiivisena prässääjänä, mutta Kirpun suorastaan flegmaattinen olemus pallottomana Kiovan Dynamoa vastaan keskiviikkoiltana on noussut puheenaiheeksi – siinä missä koko joukkueen nihkeät otteet tällä kaudella.
Sosiaalisessa mediassa kiertävässä videokaappauksessa näkyy, kuinka Messi tallustelee vailla aikomustakaan riistää pelivälinettä Dynamo-topparilta, joka kuljettaa palloa keskiympyrässä vain metrien päästä Messistä. Twitterissä levinnyt video näkyy muun muassa Sportbiblen jutussa.
Vuonna 2013 Barcelonan ex-valmentaja Pep Guardiola luonnehti Messiä maailman parhaaksi puolustajaksi.
– Messi voittaa palloja pelatessaan valeysinä. Jos hänet laittaisi vasemmaksi laitapakiksi, hän olisi tasan yhtä hyvä. Hän on maailman paras puolustaja, Guardiola hehkutti tuolloin.
Nyt seitsemän vuotta myöhemmin Messin hyökkäyspään puolustuspelaaminen ei varmastikaan täyttäisi Guardiolan hehkutuksia. Kävely pallottomana ei kuitenkaan ole uutta Messiltä: Barcelonan voittaessa Real Madridin 3-0 joulukuussa 2017 Messin arvioitiin liikkuneen kentällä noin kahdeksan kilometrin verran, joista lähes 85 prosenttia kävellen. Messi itse teki yhden maalin ja syötti toisen.
Toinen Barcelonan ex-valmentaja Ernesto Valverde puolestaan on kertonut Messin käyttävän otteluiden alkuhetket vastustajajoukkueen puolustajia arvioiden.
– Ottelun edetessä hän aktivoituu hiljalleen. Hän tietää tasan, missä vastustajan heikkoudet ovat, Valverde sanoi.
Urallaan yli 700 maalia paukuttanut Messi saanee erityisvapauksia puolustuspelaamisessa, mutta Dynamo-ottelussa nähty välinpitämättömyys on kuitenkin sellaista, johon päävalmentaja Ronald Koeman varmasti haluaa parannusta. Koeman kommentoi ottelun jälkihöyryissä, että joukkueen on parannettava pallotonta pelaamistaan.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Barcelona menetti pisteitä Madridissa – VAR:n toimimattomuus herätti paljon kritiikkiä
- Real Madridin VAR-hylkäys sai vastustajankin ihmettelemään: ”Tulkinnanvarainen tilanne”
- Barcelonassa kasvaa huoli Gavin polvivammasta
- César Azpilicueta löysi uuden seuran La Ligasta
- Yeremy Pino isolla siirrolla Valioliigaan
- Eurooppa-liigan ja Konferenssiliigan otteluparit arvottu – katso La Liga -joukkueiden otteluparit
- Barcelona vahvisti jälleen yhden pelaajakaupan
- Mestarien liigan otteluohjelma julkaistu – espanjalaisten vastustajat tiedossa
- Barcelona purkaa keskikenttäpelaajansa sopimuksen
- Barcelona täräytti pelaajakaupan – toinen tekeillä
- Barcelona menetti pisteitä Madridissa – VAR:n toimimattomuus herätti paljon kritiikkiä
- Real Madridin VAR-hylkäys sai vastustajankin ihmettelemään: ”Tulkinnanvarainen tilanne”
- Barcelonassa kasvaa huoli Gavin polvivammasta
- Barcelona vahvisti jälleen yhden pelaajakaupan
- César Azpilicueta löysi uuden seuran La Ligasta
- Barcelona purkaa keskikenttäpelaajansa sopimuksen
- Barcelona täräytti pelaajakaupan – toinen tekeillä
- Yeremy Pino isolla siirrolla Valioliigaan
- Real Madrid myymässä keskikenttäpelaajansa Ranskaan
- Barcelona-hylkiö purkamassa sopimuksensa