UEFA:n puheenjohtaja jyrähti eronneen Barcelona-pomon uutispommista: ”Teemme kaikkemme estääksemme sen!”
Kuva: Getty Images
Barcelonan tiistai-iltana eronnut puheenjohtaja Josep Maria Bartomeu jätti palavat rauniot taakseen.
Viimeisenä tekonaan Bartomeu alkoi puhua lehdistötilaisuudessa yhtäkkiä Euroopan Superliiga -hankkeesta.
– Voin kertoa poikkeuksellisista uutisista. Seuran johtokunta on hyväksynyt vaatimukset osallistuakseen tulevaisuudessa Euroopan Superliigaan; Euroopan suurseurojen ajamaan projektiin, joka takaa Barcelonan taloudellisen vakauden tulevaisuudessa, Bartomeu sanoi.
Superliigan on arvioitu hyödyttävän ainakin lyhyellä aikavälillä vain suurseuroja, ja näivettävän ellei peräti tuhoavan kansallisia sarjoja ja Mestarien liigaa. Ei siis ihme, että La Ligan puheenjohtaja Javier Tebas tarttui välittömästi aiheeseen Twitterissä.
– Ikävä kyllä Bartomeu ilmoitti viimeisenä työpäivänään seuran osallistuvan ”haamukilpailuun”, joka olisi karmea uutinen Barcelonalle, ja hän paljasti tietämättömyytensä jalkapallobisneksestä. Tämä oli surullinen loppu seurapresidentille, jolla oli onnistumisensa ja lopussa virheensä, Tebas totesi.
Nyt asiaan on ottanut kantaa myös UEFA:n puheenjohtaja Aleksander Ceferin.
– Ensinnäkin teemme kaikkemme, ettei se [Superliiga] ikinä toteudu! Ceferin jyrisi Reutersille AS:n mukaan.
– En ole ihan varma, haluavatko seuratkaan mitään Superliigaa. Ne vain ajavat hanketta uhkauksin.
– On selvää, ettei Superliiga hyödyttäisi pieniä ja keskisuuria jalkapallomaita. Prosessi ei ole ollut hyvä, eivätkä seurat ole olleet lainkaan tietoisia asiasta.
– Meidän pitäisi pikemminkin kertoa, että hyviä pelaajia tulee muistakin kuin vain kaikkein suurimmista jalkapallomaista. Jalkapallo häviää, jos kaikkia ei oteta mukaan.
– Kuilu [suurien ja pienin välillä] on jo nyt laajentunut. Tilanne on menossa yhä huonompaan suuntaan.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Real Madrid lainasi keskikenttäpelurin Italiaan
- La Ligan kausiennakko 2026-27 – Deportivo A Coruña:
- Romano: La Liga -seura nappasi vahvistuksen Manchester Unitedista
- La Ligan kausiennakko 2026-27: Elche – Vaikea yhtälö
- Kausiennakko 2026-27: Joukkue-ennakot, sijoitusarviot
- Nyt tipahti uusi väite Real Madridista ja Yan Diomandesta – ESPN: Jättisumma
- ESPN: Lähtöhuhujen kohteena olevasta Viníciuksesta uutta tietoa
- The Athletic: Real Madridin iso hankinta lähdössä lainalle
- La Ligan kausiennakko 2026-27 – Racing Santander: Ilotulitus Segundassa ei riitä pääsarjassa
- Paljonko El Clásico -reissu Madridiin maksaa?
- ESPN: Lähtöhuhujen kohteena olevasta Viníciuksesta uutta tietoa
- The Athletic: Real Madridin iso hankinta lähdössä lainalle
- Virallista: tässä on Marc-André ter Stegenin uusi seura
- Nyt tipahti uusi väite Real Madridista ja Yan Diomandesta – ESPN: Jättisumma
- La Ligan kausiennakko 2026-27 – Málaga: Mopolla moottoritielle
- Barcelonassa ja Real Madridissa ollaan huuli pyöreänä tähtipuolustajan hinta-arviosta
- La Ligan kausiennakko 2026-27 – Racing Santander: Ilotulitus Segundassa ei riitä pääsarjassa
- La Ligan kausiennakko 2026-27: Elche – Vaikea yhtälö
- Ferran Torres tulevaisuudestaan: ”Barcelonan täytyy näyttää, että…”
- The Sun: Atlético Madrid virittelee todellista yllätyshankintaa