Uruguaylaiskeskikenttäpelaaja haluaa jäädä pysyvästi Atléticoon – ”Tämä on ollut unelmani 17-vuotiaasta saakka”
Kuva: Getty Images
Atlético lainasi Lucas Torreiran Arsenalista siirtoikkunan viimeisenä päivänä.
Lainasopimus kattaa alkaneen kauden, eikä siinä ole osto-optiota. Uruguaylainen debytoi Atléticon paidassa lauantaisessa Celta-ottelussa ja vakuutti monet peliesityksellään.
Keskikenttäpelaaja käväisi madridilaismedioiden haastateltavana maanantaina ennen kuin Atlético matkaa tiistaina Saksaan. Atlético aloittaa urakkansa Mestarien liigan lohkovaiheessa keskiviikkona kohdatessaan Bayern Münchenin.
Torreira haluaisi jäädä Atléticoon lainasopimuksensa jälkeenkin.
– Tämä on minulle uusi mahdollisuus, jonka eteen olen taistellut valtavasti, koska Atlético on unelmani. 24-vuotiaana oman unelmansa saavuttaminen on upeaa. Kaikki riippuu siitä, miten kauteni täällä sujuu. Toivottavasti kaikki menee hyvin. Ehkä tulevaisuudessa Atlético voi hankkia minut. Se on tavoitteeni, koska haluan todella jäädä tänne, Torreira totesi.
Atlético ei ollut suinkaan ainoa seura, joka oli kiinnostunut Torreirasta, mutta keskikenttäpelaaja halusi siirtyä ainoastaan Diego Simeonen alaisuuteen.
– Unelmani ja toiveeni on aina ollut siirtyä Atléticoon. Se on ollut unelma ja tavoite 17-vuotiaasta saakka. En sano tätä vain, koska saavuin tänne nyt. En halunnut sanoa sitä ikinä ääneen, koska en tiennyt, olisiko se mahdollista. Nyt olen kuitenkin saavuttanut unelmani. Toivon saavani itsestäni kaiken irti.
Lähde: Mundo Deportivo
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Bild: Real Madrid valmis maksamaan 160 miljoonaa sensaatiohyökkääjästä
- Kiusallinen moka – seuralegenda jäi nuolemaan näppejään
- Barcelonan uusi puheenjohtaja – ”Meistä tulee pysäyttämättömiä”
- Atléticon ykkösvahti sivuun Mestarien liigan pudotuspelistä – derbykin saattaa jäädä väliin
- Barcelona-pelaaja palasi pitkästä aikaa pelikentille – edellisestä pelistä yli puoli vuotta: ”Tämä on ollut todella vaikeaa”
- Espanjan ja Argentiinan välinen Finalissima on peruttu
- Raphinhalle hattutemppu Barcelonan murskavoitossa
- La Liga-hyökkääjä jalkapallon homofobiasta: ”Pelaajat pelkäävät menettävänsä kaiken”
- Kovaa vihjailua – riita muhimassa Kylian Mbappén ympärillä?
- Arda Güler tekin maalin omalta kenttäpuoliskoltaan – Real Madridille murskavoitto
- Kovaa vihjailua – riita muhimassa Kylian Mbappén ympärillä?
- Raphinhalle hattutemppu Barcelonan murskavoitossa
- Espanjan ja Argentiinan välinen Finalissima on peruttu
- Arda Güler tekin maalin omalta kenttäpuoliskoltaan – Real Madridille murskavoitto
- Real Madridin Thiago Pitarchia kosiskellaan pois Espanjan riveistä
- La Liga-hyökkääjä jalkapallon homofobiasta: ”Pelaajat pelkäävät menettävänsä kaiken”
- Getafen pelaaja kopeloi vastustajan sukukalleuksia – punainen kortti
- Isoja uutisia Barcelonalle: tähtipelaaja joukkueen vahvuudessa kuukausien tauon jälkeen
- Ville Koski debytoi La Ligassa
- Barcelona-pelaaja palasi pitkästä aikaa pelikentille – edellisestä pelistä yli puoli vuotta: ”Tämä on ollut todella vaikeaa”