Vaihtuuko Valenciassa taas valmentaja? Seurajohto tuotti siirtoikkunassa taas jättimäisen pettymyksen
Kuva: Getty Images
Valencia on aloittanut kauden 2020-2021 siedettävästi. Viidestä pelistä on tullut kaksi voittoa, kaksi tappiota ja yksi tasapeli, ja maalierokin on sopusuhtainen 7-7.
Viime yönä sulkeutunut siirtoikkuna oli kuitenkin Valencian osalta jättimäinen pettymys – jälleen kerran. Se on johtanut AS:n mukaan siihen, että joukkueen valmentaja Javi Gracia harkitsee nyt eroa. Lehti kertoo Gracian kokevan seurajohdon pettäneen hänelle antamansa lupaukset, ja saattaa ilmoittaa erostaan jo lähitunteina.
Valenciasta lähti viime kauden jälkeen yhdeksän pelaajaa, eikä yhtään tullut tilalle. Ezequiel Garayn sopimusta ei jatkettu, ja joukkueen tärkeimpiin kuuluvista pelaajista lähtivät Dani Parejo, Francis Coquelin, Rodrigo ja Ferran Torres. Seuraikoni Parejosta luovuttiin ilmaisesti, ja Rodrigosta, Torresista ja Coquelinista saatiin korvauksena pelaajien tasoon ja potentiaaliin nähden suhteellisen vaatimattomat 59,5 miljoonaa euroa.
Kaikki joukkueen uudet pelaajat on nostettu joko seuran B-joukkueesta tai he ovat palanneet lainoilta. Yhtään valmista profiilipelaajaa joukossa ei ole.
Salvo sorpresa NO HABRÁ FICHAJES . Se han ido 5 futbolistas TITULARES y no va a llegar NINGUNO. En esto han convertido al @valenciacf
A JAVI GRACIA le queda muy poca paciencia... y con razón.
A JAVI GRACIA le queda muy poca paciencia... y con razón.
Mercado cerrado. El Valencia CF no se ha gastado un sólo € en fichar jugadores. Meriton ha vendido/cedido/regalado 8 activos y no ha firmado ni un sólo futbolista. No pasaba desde hace 18 años, cuando el VCF firmó 2 cedidos..pero venía de ser campeón de Liga. Mercado vergonzoso.
Jordi Escobar, ¡nuevo jugador de la UD Almería! 

La UD Almería y el Valencia CF acuerdan el traspaso del delantero internacional con España Sub18 por cuatro temporadas, uno de los mayores talentos de su generación.
¡Bienvenido Jordi!
#EscobarRojiblanco
La UD Almería y el Valencia CF acuerdan el traspaso del delantero internacional con España Sub18 por cuatro temporadas, uno de los mayores talentos de su generación.
¡Bienvenido Jordi!
LUE MYÖS:
- UEFA teki virheen, myöntää Federico Valverde – ”En voi uskoa”
- Jose Mourinho latasi suoraan Alexander-Arnoldista: ”Hän ei ole keskikenttäpelaaja”
- Espanjassa kuohuu – Lamine Yamal ei arastellut kertoa mielipidettään Ousmane Dembélén päätöksestä
- Thibaut Courtois paljasti: Jää sivuun Belgian maajoukkueen syksyn peleistä
- Rodri haukkui vastustajan tasoa – joutui sittemmin pahoittelemaan kommenttejaan
- Seurapomo: Huippuhyökkääjä ei halunnut siirtyä Barcelonaan – ”Kieltäytyi neuvottelemasta”
- Vinícius sai vihellyskonsertin Bernabéulla – Mourinho: ”En kritisoi kannattajia”
- Toimittaja: Anthony Martial saattaa palata La Ligaan
- Jättikauppa vireillä: Lionel Messi on ostamassa seuran La Liga Segundasta
- Real Betis avasi Mestarien liigassa voitolla – ratkaisumaalissa kiinni jälleen sama mies
- Barcelonan tähtiä ulkona Ballon d’Or -ehdokaslistalta – Espanjan ylivoimaa muissa kategorioissa
- Real Madrid nappasi voiton Mestarien liigassa – Internazionale sössi pahemman kerran
- Jättikauppa vireillä: Lionel Messi on ostamassa seuran La Liga Segundasta
- Barcelona-legenda on tehnyt suuren elämänmuutoksen
- Maalijuhlat Saksassa – Borussia Dortmund kaatoi Villarrealin
- Real Betis avasi Mestarien liigassa voitolla – ratkaisumaalissa kiinni jälleen sama mies
- Kylian Mbappé latasi kovan kommentin: ”Teen enemmän maaleja kuin he yhdessä”
- Vinícius Júnior latasi kovan tavoitteen – ”Uskon, että voitamme Mestarien liigan”
- 37-vuotias veteraani hämmästyttää La Ligassa – älyttömät tilastot puhuvat puolestaan
- Toimittaja: Anthony Martial saattaa palata La Ligaan
