Teinitähti Ansu Fatin kohteluun toivotaan malttia: ”Emme halua hoputtaa häntä”
Kuva: Getty Images
Kaksi maalia tehnyt ja rankkarin hankkinut Ansu Fati oli ottelun hahmo, kun Barcelona kaatoi sunnuntaisessa sarja-avauksessaan Villarrealin maalein 4-0. Pelin parhaaksi pelaajaksi Fatia ei kuitenkaan voitu valita, sillä hän täyttää 18 vasta lokakuun lopussa, eikä alaikäistä voida palkita tunnustuksella, jota sponsoroi panimoyhtiö Budweiser.
Pelin jälkeen Ansu Fatia kehui muun muassa Barcelonan keskikentän konkari Sergio Busquets. Joukkueen varakapteeni toivoi kuitenkin malttia Fatin kohteluun.
– Meidän täytyy olla maltillisia hänen kanssaan. Tiedämme hänen kykynsä ja ikänsä, mutta emme halua hoputtaa häntä, Busquets totesi Mundo Deportivon mukaan.
– Fatin rinnalla pelaa mahtavia pelikavereita, joilta hän voi oppia paljon. Hänen täytyy antaa pelata omaa jalkapalloaan ja oppia samalla.
Barcelona hätisteli keskiviikkona kosijoita Fatin ympäriltä, kun nuorukainen allekirjoitti uuden sopimuksensa seuran kanssa. Fatin vanhassa sopimuksessa oli 170 miljoonan euron ulosostopykälä, mutta viime viikolla summaa hilattiin 400 miljoonaan euroon. Uusi sopimus on voimassa vuoteen 2022.
– Tämä on jokaisen La Masian pojan haave ensimmäisestä päivästä lähtien. Olen onnellinen, ja niin on koko perheeni. Jokainen vuosi Barcassa on haaste ja olen toiveikas sen suhteen, että parannan vuosi vuodelta, Fati kommentoi sopimuksen allekirjoituksen jälkeen.
Ansu Fatista kohistiin jo viime syksynä, kun nuorukainen nousi puskista paljon ikäistään kypsempänä Barcelonan edustusjoukkueeseen ja alkoi sylkeä maaleja. Fati on ehtinyt rikkoa jo useita ikäennätyksiä, mutta malttia puheisiin ”uudesta Messistä” toivoi myös muun muassa Bojan Krkic. Bojan sai aikoinaan saman leiman, muttei noussut megatähteyteen ja pelaa tätä nykyä MLS:n Montreal Impactissa.
– Kehottaisin Ansu Fatia, Viniciusta ja João Félixiä nauttimaan jalkapallosta. Sanoisin heille, ettei saa antaa virran viedä mukanaan. Heidän täytyy nojata hyvään ympäristöön ja hyviin ystäviin, nyt 30-vuotias Bojan sanoi Radio Marcalle lähes päivälleen vuosi sitten.
Nyt 30-vuotias Bojan tietää, miltä nuorella iällä saatu ylenpalttinen suitsutus tuntuu. Hän debytoi Barcelonan edustusjoukkueessa syyskuussa 2007 vain vähän 17-vuotissyntymäpäivänsä jälkeen ja vei Lionel Messiltä ennätyksen seurahistorian nuorimpana debytanttina. Tulokaskaudellaan Bojan teki kaikissa kilpailuissa yhteensä 12 maalia. Se on edelleen Bojanin voimassa oleva yhden kauden maaliennätys, jota hän tosin sivusi vielä kaksi vuotta myöhemmin.
Malttia Ansu Fatin kanssa toivoi syyskuussa 2019 myös hienon Barcelona-uran tehnyt Samuel Eto’o.
– Minäkin debytoin 16-vuotiaana (toim. huom. Segundan Leganésissa), mutta eivät kaikki voi olla kuin Eto’o. Ajatellaan Giovani Dos Santosia. Kaikki ajattelivat, että hänestä tulee seuraava Ronaldinho, mutta ei ura edennytkään siten, Eto’o heitti El Partidazo de COPE:n haastattelussa vuosi sitten.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Robert Lewandowski nousi seuralegendan rinnalle – seuraavana tähtäimessä Patrick Kluivert
- Onko Real Madrid parempi ilman Kylian Mbappéa? Toimittajat muistuttavat suurista puutteista
- Real Madrid -tähden vaimo liittyi tuomarien kriitikoihin: ”Stadion on pantava kiinni”
- Barcelonalle iso päivä La Ligan mestaruusjahdissa – alivoimainen Atlético kaatui
- Álvaro Arbeloa otti vastuun Real Madridin yllätystappiosta: ”Sanoin sen pelaajille”
- Real Madridille kirvelevä tappio putoajakandidaatin vieraana
- Álvaro Arbeloalta lempeä kuitti edeltäjälleen: ”Carlo ei antanut hänelle paljoakaan lepoa”
- Hansi Flick patistaa Marcus Rashfordia nousemaan esiin
- Jättimäinen nöyryytys: Barcelona teki Real Madridista hakkelusta naisten Mestarien liigassa
- Marca: Atlético Madrid on lähellä isoa siirtoa – pelaajan kanssa on jo sovittu
- Robert Lewandowski nousi seuralegendan rinnalle – seuraavana tähtäimessä Patrick Kluivert
- Real Madrid -tähden vaimo liittyi tuomarien kriitikoihin: ”Stadion on pantava kiinni”
- Onko Real Madrid parempi ilman Kylian Mbappéa? Toimittajat muistuttavat suurista puutteista
- Barcelonalle iso päivä La Ligan mestaruusjahdissa – alivoimainen Atlético kaatui
- Álvaro Arbeloa otti vastuun Real Madridin yllätystappiosta: ”Sanoin sen pelaajille”
- Álvaro Arbeloalta lempeä kuitti edeltäjälleen: ”Carlo ei antanut hänelle paljoakaan lepoa”
- Real Madridille kirvelevä tappio putoajakandidaatin vieraana
- Hansi Flick patistaa Marcus Rashfordia nousemaan esiin
- MD: Barcelonan luottopelaaja herättää kiinnostusta Valioliigassa
- Lamine Yamal järkyttyi: ”Sietämätöntä”