Athletic Bilbaon tähtipuolustaja odottaa maailman parhaan Real Madridin kohtaamista – vastassa yksi entinen joukkuetoveri
Kuva: Getty Images
Yuri Berchiche tietää Athletic Bilbaon joutuvan sunnuntaina suuren haasteen eteen, kun San Mamésille saapuu vieraaksi Real Madrid. La Ligan kärkijoukkue hakee baskimaalta kuudetta peräkkäistä voittoaan.
Athletic puolestaan taistelee eurosijoista. Viimeiset kaksi otteluaan voittanut seura majailee sarjassa kahdeksantena.
Laitapuolustaja Berchiche pitää Realin ryhmää maailman parhaana.
– Siitä tulee mahtava peli seurata, koska molemmat seurat pelaavat niin suurista asioista. Heitä voi kehua pelillisistä asioista, mutta joukkueena Real Madridin ryhmä on maailman paras, Athletic-pelaaja kehui Marcalle.
– Heillä on laaja pelaajisto, paljon kansalaisuuksia ja jokainen heistä on todella hyvä pelaaja.
Berchiche odottaa erityisesti mahdollista Gareth Balen kohtaamista. Walesilainen pelasi laitapuolustajan kanssa samaan aikaan Tottenhamissa.
– Minä saavuin nuorisoryhmään, kun hän siirtyi edustukseen. Hän pelasi vasempana laitapuolustajana ja Juande Ramos peluutti häntä koko ajan.
– Kun hän putosi reserveihin, minä en päässyt pelaamaan.
Lähde: Marca
LUE MYÖS:
- No nyt! Suomi kaatoi Espanjan kärkiottelussa
- Espanja ja Pikkuhuuhkajat isossa ottelussa – tässä ovat avauskokoonpanot
- Toista kertaa putkeen – Jude Bellinghamille kova tunnustus
- Rodri paljasti – tässä on Pep Guardiolan ja Hansi Flickin suurin ero
- Barcelona-tähti ei päässyt kesän MM-kisoihin: ”Se sattui todella paljon”
- AS: Espanjan pelaajalta hieno ele – lahjoitti miljoona euroa liiton työntekijöille
- Deco: ”Julián Álvarez on unohdettu”
- Sky: Saksalaisjätti Barcelonan tähtipelaajan perässä
- Tässä on Espanjan otteluohjelma Kansojen liigassa
- Rodri kertoi miksi valitsi Real Madridin sijaan Barcelonan