Meksikon maajoukkuepelaaja lirkuttelee Valencialle: ”Se on mahtava joukkue”
Kuva: Getty Images
Meksikon maajoukkueen toppari César Montes ei piilottele sitä, että hän haluaisi siirtyä Valenciaan.
Montes, 23, on pelannut koko ammattilaisuransa kotimaansa pääsarjaseurassa Monterreyssa, jonka riveissä hän on esiintynyt jo 182 kertaa. Meksikon A-maajoukkueessa otteluita on kertynyt kymmenen kappaletta.
Valencian kykyjenetsijät pitivät Montesia tarkasti silmällä ennen kuin koronaviruspandemia keskeytti sarjat ympäri maapalloa. Montes teki Meksikon Marcalle selväksi, että Valencia olisi hänelle mieluisa ensiseura Euroopassa.
– Olen pikkupojasta lähtien taistellut tämän eteen. Minulla on selkeä tavoite, ja se on Euroopassa pelaaminen.
– Valencia on yksi Espanjan ja Euroopan suurista seuroista, joka kilpailee aina pääsystä Mestarien liigaan. Se on mahtava joukkue mennä pelaamaan Eurooppaan.
– Tällä hetkellä minun on keskityttävä uraani Monterreyssa, jatkettava työntekoa ja osoitettava, mihin minusta on. Agenttini jatkavat työskentelyä taustalla. On selvää, että Valencia on yksi Euroopan suurseuroista.
Montesin siirtohinnaksi on arvioitu 8-10 miljoonaa euroa, joka istuisi normaalisti Valencian budjettiin, mutta koronaviruksen aiheuttamat taloudelliset kolhut hankaloittavat tällä hetkellä tuon summan maksamista. Valencia valmistelee kuitenkin tiettävästi neljän miljoonan euron tarjousta, jolla se ostaisi puolet Montesin pelaajaoikeuksista. Siten Montes voisi siirtyä Espanjaan ensi kaudeksi ja Valencia voisi maksaa loppusumman ensi vuonna.
LUE MYÖS:
Nopan vanhoille asiakkaille 5€ kierrätysvapaa megakierros – vain 1 eurolla!
- Minimitalletus 1 €.
- Vain vanhoille asiakkaille!
- Barcelona päätti luopua omasta kasvatistaan – joukkuetoverit ryntäsivät kommentoimaan
- Romano: Juventuksen tähtihyökkääjä matkaa Espanjaan
- Vanha suola janottaa – Álvaro Arbeloan Fulham jälleen Real Madrid -pelaajan perässä
- Vastustajan valmentaja kummasteli taas tuomaritoimintaa Real Madridin pelissä
- Barcelona nappasi 16-vuotiaan huippulupauksen – sukua Bayern Münchenin tähtipelaajalle
- Real Madrid kylvetti Málagaa – Jude Bellingham oli jälleen vakuuttava
- Atlético haluaa Juventuksen hyökkääjän – neuvottelut käynnissä
- Loppukesän siirtopommi – Gabriel Jesus siirtymässä Barcelonaan
- Barcelonan ylijäämäpelaajaa kaupitellaan edelleen – kaksi seuraa hänen perässään
- Julián Alvarezista uutta tietoa
- Real Madrid kylvetti Málagaa – Jude Bellingham oli jälleen vakuuttava
- Loppukesän siirtopommi – Gabriel Jesus siirtymässä Barcelonaan
- Nyt se selvisi – Julian Alvarez teki valintansa!
- Barcelonan ylijäämäpelaajaa kaupitellaan edelleen – kaksi seuraa hänen perässään
- Atlético haluaa Juventuksen hyökkääjän – neuvottelut käynnissä
- Hurja väite: Al Hilal voisi toimia siltana Julián Álvarezin Barcelona-siirrossa
- Julián Alvarezista uutta tietoa
- Ville Koski keräsi kehuja espanjalaismedialta – ”Hän ei turhia kikkaile”
- Romano: Real Madrid osti 19-vuotiaan lupauksen keskikentälleen
- Marca: Tähtipelaaja jatkosopimukseen Atléticon kanssa