Juventus-tähti yhdistäisi mielellään voimansa Lionel Messin kanssa: ”Se olisi todella mukavaa”
Kuva: Getty Images
Argentiinan maajoukkueen ja Juventuksen tähtihyökkääjä Paulo Dybala myöntää, että olisi ”todella mukavaa” pelata maanmiehensä ja Barcelonan kapteenin Lionel Messin rinnalla.
Dybala, 26, on ollut viime vuosina useampaankin otteeseen yhdistettynä Espanjan suurseuroihin. Varsinkin Barcelona on esiintynyt huhuissa usein, luultavasti juuri Messin, 32, takia. He ovat pelanneet yhdessä Argentiinan paidassa 11 kertaa.
Argentiinalaishyökkääjä sanoi CNN:n haastattelussa, että hänestä olisi hienoa pelata Messin rinnalla myös seuratasolla, mutta Dybala painotti, että hänellä riittää esikuvia myös Juventuksessa.
– Totuus on, että Barcelona on valtava seura maailmanlaajuisesti ja Messi tekee siitä vielä isomman.
– Se olisi todella mukavaa [pelata Messin kanssa], mutta myös Juventus on uskomaton seura. Se on todella iso seura täynnä historiaa ja siellä on parhaillaankin suuria pelaajia.
– Täällä on tarpeeksi laadukkaita pelaajia kahden joukkueen muodostamiseksi ja täällä on mahdollista pelata Gianluigi Buffonin ja Cristiano Ronaldon kanssa. He tekevät tästä seurasta vielä suuremman.
Dybalan lähtö Juventuksesta vaikutti viime kesänä jo lähes varmalta, mutta hän jäi kuin jäikin Torinoon. Kuluvalla kaudella hän on ollut yksi Juventuksen tärkeimmistä pelaajista. Dybala on pelannut 34 ottelua, joissa hän on tehnyt yhteensä 13 maalia ja syöttänyt 12.
– Viime vuonna olin enemmän tai vähemmän tilanteessa, jossa Juventus ei luottanut minuun. He eivät halunneet, että jatkan pelaamista täällä.

LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Marc-André ter Stegen palasi maaliin – näin alkoi Barcelonan Copa del Rey -taival
- Copa del Rey näkyy nyt Suomessa!
- Kylian Mbappé saa jättimäiset korvaukset
- Hansi Flick vaatii Marc-André ter Stegeniltä ratkaisua
- Xabi Alonson ex-pomo tylytti Real Madridia
- Robert Lewandowskin penkitys sai selityksensä
- Real Madridin sunnuntai-illan valopilkkuna 19-vuotias debytantti
- Galatasaray haluaa Real Madridin ikääntyvän tähden tammikuussa
- Real Sociedadin päävalmentajalle potkut
- Rodrigo de Paul jättää Atlético Madridin